Vlasy

Vlasy – psychické příčiny nemoci

Vlasy jsou mimo jiné barometrem pohody a klidu. Lidé, co jsou tímto pocitem pohody a klidu naplněni a podle toho i žijí, nemají s vlasy problémy.

Svědění hlavy kolem uší upozorňuje na neoprávněnou nespokojenost z toho, co člověk slyší, místo škrábání by se měl pohladit jako povzbuzení, mít se rád a chválit se.

Lupy mohou mít příčiny mechanické, například málo tekutin i příčiny psychické, pocit ohrožení, potřebu ochrany, člověk si připravuje, co řekne, je podezíravý. Například jedna paní si nevěřila a podceňovala se na kursu angličtiny pro začátečníky, a začaly se jí dělat lupy.

Mastné vlasy mohou být z předsudku „mámě se taky mastí“, z použití šampónu na mastné vlasy, který je nepřirozeně odmastí, a z pocitu méněcennosti a nehezkosti.

Nemyté a neupravené vlasy jdou ruku v ruce s dalekozrakostí, kdy je člověk zahleděný do dálky a přehlíží detaily kolem sebe a zlehčuje je.

Nadměrné vypadávání vlasů je způsobeno špatným snášením “běžné dávky” stresu a napětí, zveličováním stresu a napětí, kdy člověk dělá z komára velblouda při každém problému a kvůli zveličování se pak užírá, je nervózní, plný stresu a napětí. Nadměrné vypadávání vlasů může být také ze stresu pramenícího z potřeby řídit ostatní a z přísnosti.

Vlasy vypadávají proto, že jim křeč ve vlasové cibulce neumožňuje dýchání a přijímání živin. Křeč je způsobena myšlenkami, které v sobě obsahují napětí, zátěž, stres, tlak. Lidé mají tuto křeč způsobenou tím, že nedůvěřují v určitý Vyšší řád, nebo i tím, že sice věří, ale přesto pochybují o výsledku, že nebude podle jejich přání.

Člověk, který se každý den těší na maličkosti, nemívá šedivé vlasy, ale má přirozenou barvu vlasů.

Z psychického hlediska je důležité si svých vlasů vážit, mít je rád a hladit je i sám, protože si to vlasy zaslouží. Stejně je člověk hladí kartáčem, nebo hřebenem.

Zdroj: Avenna – Škola zdraví

Starozákonní příběh o Samsonovi vypráví o muži neobyčejné síly, který dokázal roztrhnout pouta, popadnou oslí čelist a pobít jí tisíc mužů. Příčinou jeho síly bylo, že se jeho hlavy nikdy nedotkla břitva (a také to, že nad ním držel ochrannou ruku Hospodin).

Zdroj: Bible, Starý zákon

Vypadávání vlasů může mít více příčin v tělesné i duševní rovině. Protože vlasy jsou symbolem vitality, měl by se postižený vždy ptát, zda je dost čilý. Vlasy zároveň symbolizují spojení s naším vyšším já.

Pokud se spoléháte jen na svůj rozum a trpíte vypadáváním vlasů, je to výzva, abyste se naučili používat i intuici, a nechtěli všechno vyřešit jen hlavou. Podívejte se také, na čem lpíte, protože je to už stará veteš, kterou byste měli nahradit něčím novým. Zjistilo se, že při vypadávání vlasů účinně pomáhají pšeničné klíčky, slunečnicová semínka, semena a oříšky. Symbolicky zastupují všechny tyto věci změnu a růst, protože v sobě nesou klíček života.

Zdroj: Kurt Tepperwein – Jsem z tebe nemocný

Rozštěpené vlasy neznají směr. Kterou cestou v životě se dát? Vlas váhavého roste pouze chvíli jedním směrem. Za okamžik si zvolí jinou dráhu, jiný cíl svého snažení.

Mastné vlasy zase ukazují na přílišný blahobyt, na ukájení se ne tak důležitým (potravou hmotnou, ne štěstím duševním).

Předčasně šednoucí pokrývka hlavy a nadměrné vypadávání vlasů nám říkají, že příliš chyb, příliš šedivých, konzumních prožitků a cílů bylo a stále je v našem životě. Šeď okolí nás zahlcuje a my jí podléháme. Naučme se vynakládat své síly v potřebnou dobu a v potřebné intenzitě.

Člověk s vlasovými kouty nechť se učí chápat životní situace a pozice druhých … vypadané vlasové kuty svědčí o člověku, který je životem zahnán do kouta, nebo drží v šachu druhé a neustálými hrozbami je ovládá.

Kudrnaté vlasy a bujný růst odráží nerovnoměrný vývoj člověka a jeho velkou vitalitu. Kudrlinky vlasů jsou zbytečné zatáčky na jeho cestě životem, jsou odrazem dosti neharmonické stravy a obdobně chaotického jednání a myšlení. Takový člověk potřebuje se zklidnit a uvolnit.

Vlasy vás nezlobí, pouze vás vyjadřují, ukazují momentální životní síly i minulá pochybení. I jejich délka říká, zda vše berete zkrátka, na dlouhé lokty, zpříma nebo s vytáčkami. Tělo je zrcadlo vašeho jednání a myšlení. Konejte proto tak, abyste se s potěchou mohli dívat na sebe do zrcadla.

Zdroj: Miroslav Hrabica – Co nám tělo říká aneb po stopách nemocí

5 komentářů u „Vlasy

 1. Hanka

  Špatný psychický stav má na vlasy opravdu katastrofální následky 🙁 můžu to sama potvrdit. Lékaři řeknou akorát, že se nesmíte tolik nervovat, jenže někdy to prostě vážně nejde. Byla jsme na tom bídně a vlasy padaly a padaly…no hrůza. Kamarádka, která viděla můj hřeben a chomáče vlasů, mi koupila v lékárně donnu hair, že je to jen na vlasy, ne jako ostatní vlasy, nehty, pleť a že jdou všechny vitamíny opravdu do vlasů. Beru ji teď dva měsíce a opravdu mi vlasů padá o dost méně, takže jsem sama moc ráda a všem v okolí tyhle prášky doporučuju.

  1. kVítek

   Dobrý den Hanko,

   Dohledal jsem si složení přípravku …

   DL-methionin, L-cystein hydrochlorid, L-tyrosin, 4-aminobenzoová kyselina, Kyselina listová, Biotin, Zinek, Inositol, Extrakt ze zlatého prosa, Extrakt z obilných klíčků, Kyselina pantotenová, Extrakt ze sušených pivovarských kvasnic, Křemík, Vitamin A

   Věřím tomu, že příroda nám něco podobného namíchala v přirozené podobě :-). Děkuji za námět k prozkoumání tématu Vlasy a výživa.

  1. kVítek

   Dobrý den Nikol,

   Neznám přesné příčiny toho, jen mne napadly dvě věci:

   Tuto otázku by si měl položit dotyčný: "Proč mi vypadávají vlasy na temeni" a počkat si na odpověď od intuice.

   Druhý nápad, souvisí to vypadávání se změnami v jeho životě, co se v ten čas dělo? Vždy když pátrám po příčinách něčeho zdravotního, postupuji jako detektiv, dávám si otázky, píšu si odpovědi, zvažuji …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *