Vybité baterie do přístrojů všeho druhu, stejně jako později nedostatek benzínu do motorek všeho druhu byly součástí mého dětství a dospívání v Československé socialistické republice. Mléko stálo dvě koruny, plochá baterie dvě koruny šedesát (nebo dvě osmdesát?). Ploché jsem měl nejraději, měly kontakty, na které se daly rovnou namotat dráty … a 4,5 voltu to už je nějaká síla.
Okamžik, kdy jsem měl své první nabíjecí baterky, tedy akumulátory, jak se jim správně říká, byl malou slavností. Pokud si dobře pamatuji, jeden akumulátor stál stovku. Menší slavností už bylo, že jsem je neměl čím nabíjet. Kdybych chtěl, určitě bych sehnal i peníze na nabíječku. Jenže priority byly jiné. Zašel jsem do bazaru, tam koupil kondenzátor, co vydrží 220 Voltů, někde vyštrachal diodový usměrňovací můstek a zapojil to do série spolu s pouzdrem na nabíjené baterie. Tohle zapojení jsem vypozoroval z rozebrané (zřejmě sovětské) nabíjecí svítilny, která se strčila do zásuvky a nabíjela se. Ještě jsem tam zapojil svítivou diodu a před ní pořádný předřadný odpor. Aby to svítilo, když se zrovna nabíjí a nikdo na to nesahal. Vědom si toho, že zařízení není nejbezpečnější, omotal jsem ho papírem a ještě dostatečně silnou vrstvou izolační pásky pro případ, že by na to někdo přeci jen sáhnul. Pokud by někdo sáhnul na dráty v době, kdy baterie není vložená, tak by dostal něco jako 220 voltů usměrněných. Dobří duchové mne ochraňovali a (tentokrát) jsem ránu nedostal.
Doba se změnila. Dnes mám dvě nabíječky. Jednu obyčejnou za dvě stovky. To byla moje první kupovaná. Dokáže nabít akumulátory za 14 hodin. A jednu chytrou (s delta peak), která totéž dokáže za hodinu a umí se vypnout a pozná nenabíjecí baterky a pozná, když se tam dá akumulátor obráceně. Ta první nabíjí pořád a je jí jedno, co nabíjí. Klidně by nabíjela i bramboru. Ta druhá je někdy až moc „chytrá“, protože když je akumulátor vybitý moc, tak hlásí, že nejde nabít. Asi si myslí, že je to brambora. Dokonce byla na léčení. Ze servisu se vrátila s tím, že je to její vlastnost. Proto musím mít ještě tu první, která by nabíjela i bramboru a tam nechám akumulátor trošku nabít a pak už to jde i v té druhé.
A nyní se dostávám k tomu, proč vlastně píšu to, co píšu. Je to rada. Kupte si nabíječku a akumulátory a ušetříte. Rozdíl mezi akumulátorem a baterií je ten, že, vybitou baterii můžete akorát tak vyhodit, nebo s ní dělat pokusy, kdežto akumulátor můžete znovu nabít. Akumulátor, můžete nabít třeba tisíckrát (to o nic psává výrobce). Mám doma kousky staré několik let a pořád fungují.
Když si koupíte tužkovou baterii, zaplatíte za ni například 20 korun a když si koupíte akumulátor, zaplatíte za něj stovku. Teď si to vydělte počtem nabití. 20/1=20. Jenda nabitá baterie vás přijde na 20 korun, což víme od začátku. 100/1000=0,1. Jeden nabitý akumulátor vás vyjde na 10 haléřů (pokud vydrží 1000 nabíjecích cyklů). Když do toho započítám i cenu nabíječky a cenu spotřebované elektrické energie, nebude to desetník jeden, ale dva. Pořád lepší než 20korun. Pokud máte malé děti, které nevypínají různé elektrické hračky, pak je pořízení nabíječky a akumulátorů doslova nezbytností. Buď vás jedno nevypnutí hračky přijde na několik desetikorun, nebo na několik desetníků.
Původně jsem chtěl psát o něčem úplně jiném a to je … Psychický život baterií a akumulátorů
Jenže koupenou nabíjecí baterii musím většinou formátovat. To znamená, třeba třikrát nabít a vybít. Takže i ta nabíječka je dobrá, když to umí (má to žluté tlačítko). Moje nábíječky to neumí. A tak pracně a nešetrně vybíjím žárovkou.
Řeknu vám, že se dvěma věcmi jsem si hlavu nelámal. S formováním a s paměťovým efektem. Jednoduše dobíjím a vybíjím. Akumulátory spíš shnijí na povrchu nebo se jim oloupe izolace, ale fungují. Ty lepší jdou do foťáku, ty horší do hraček.
z formátováním. Normálně nabijte a používejte. Když máte kardiostimulátor, jdete taky 3x na operaci, protože se musí formátovat? Máte nový akumulátor v autě. Vracíte se 3x do servisu, protože se musí formátovat? K hodináři jdete s hodinkami taky 3x, protože se musí formátovat? Vtip není v pravidelnosti, ale v nepravidelnosti! Do vesmíru se vynášeli družice. Pozemní středisko po čase zjistilo, že kapacita akumulátorů je nižší, než u stejné, (i v čase) simulované družici na Zemi. Problém je v pravidelnosti, když družice obíhající Zemi je např. 52 min. ve stínu (akumulátory byly vybíjeny), 52 min. na světle (akumulátory byly nabíjeny). Po několika měsících a stovkách nabíjecích (vybíjecích) cyklech začala kapacita klesat. A výrobci aku začali na Zemi simulovat nabíjení ve vesmíru (Což je do té doby ani nenapadlo. Hlídali si zamrznutí a ex(in)plosi.) Dnes má družice min. dvě sady aku. Počítač nechá hlavní aku pracovat ve stejném režimu, jak jsem vám popsal výše. U záložního aku dělá psí kusy. Např po dobu slunečního svitu ho nenabíjí, ale nechá ho vyhřívat gyroskop (vybíjí ho). Nebo ho vypne. Nebo po 38 min. prohodí role hlavního a záložního aku. A bývalý hlavní aku nabije na 58%, vybije na 17%, nabije na 100%, po týdnu vybije na 80%. Ve všech zprávách výzkumáků se hovoří jasně:" Pro správný chod akumulátorů, jejich kapacitu a životnost je důležité zajistit nepravidelné nabíjení a vybíjení." POZOR. Popisuji NiCd !
Dělal jsem test několika desítek článků (NiMh), co mám doma, některé byly na procentech kapacity a po několika řádných cyklech se zase probraly na desítky procent kapacity … ne že bych propagoval formátování, spíš je nenechat zlenivět 🙂
Dobře, opravuji."" Pro správný chod akumulátorů, jejich kapacitu a životnost je důležité zajistit kromě pravidelného nabíjení a vybíjení i nepravidelné nabíjení a vybíjení."
Mám autonabíječku také takovou která nenabíjí ůplně vybité baterie
já jsem to vyřešit tak že tam napřed zapojím 4,5V plochou baterii a pak to rychle přepojím na tu 12ku a funguje to.
Blahopřeji, že jste na to přišel 🙂
Lidi, když něco nejde, tak tomu trošku pomozte nebo to zkuste jinak … 🙂 🙂 🙂
tak i nenabijitelne baterie jdou nabijet , … ruzne pokusy mam za sebou a vim ze uhlikova vydrzi vsechno i 20x nabiti 🙂 (zkouseno s uhlikovejma monoclankama varta a uhlikovejma bateriema do hodinek.
Alkalicke radi explodujou 😀 a nesmi se nabijet peilis velkym proudem a nabijet je 12V nabijeckou neni moc dobre oproti zinkouhlikovejm burtum 😀
Lithiove jednounabijitelne uz fakt podruhe nabit nejdou .
Před několika dny mi přestal fungovat dálkový ovladač. Vzpomněl jsem si na vás, baterky (vlastně články) jsem dal na několik minut do nabíječky a začalo to fungovat. Otázka je, na jak dlouho.
Někdy dělám to, že baterky "nabiju" kladivem. Trošku na ně po obvodě ťukám, nějak se v nich ty chemikálie rozlámou a opět chvíli fungují.
Nicméně z nějakého důvodu se vyrábějí nabíjecí články a tak tyhle pokusy oživit nenabíjecí články jsou spíš jen pokusy anebo nouzové řešení.
Chtěl bych se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s touto nabíječkou z Lídlu. Nedávno jsem si ji pořídil, ale o její správné funkčnosti pochybuji.Měla by dle popisu články nejprve vybíjet a potom nabít. Jenže ono vybíjení dle diody LED trvá asi minutu, dvě,což se mi jeví jako hloupost a nabíjení trvá třeba jen 20 minut
a nabíječka signalizuje nabitý stav. Má to být sice rychlonabíječka, ale tak krátký čas se mi moc nezdá. Akumulátory se téměř ani nezahřejí a to by se při rychlonabíjení měly citelně ohřát.
Řekl bych, že je to pěkný krám a nejspíše ji půjdu vrátit.
Já mám zase nabíječku, "hodinovou" s delta peak, která někdy nepozná vybitý akumulátor a musím ho trošku nabít jinde. Reklamoval jsem ji, prý je to vlastnost nikoliv závada.
Pokud jeste muzes, tak to udelej.
Doporucuji tuhle: Nabíječka Voltcraft IPC-1L
http://www.srovnanicen.cz/q/Voltcraft%20IPC-1/?order=2
Tak toto je splněný sen nabíječů 🙂 a akumulátorů :-).
Ono to měří miliampéry, ampérhodiny volty, čas.
Já snad vyházím všechny nabíječky a koupím si jí … ale až za odměnu, až se mi povede něco hodně dobrého. Klídek nabíječky, nechám si vás, nic se vyhazovat nebude …
Krokodýle, díky za tip 🙂
Neni zac, jsem rad ze jsem pomohl. Mam ji radu let a nezklamala. V sade byla jeswte sada redukci, takze je mozne premenil tuzkovku i na maleho a velkeho burtika 🙂 ale to jsem nepouzil. Pak je k tomu takova tasticka a v ni jeste zdroj a kabel pro napajeni z autobaterie.
Tedy ja to v baleni mel takhle.