Coca-Cola a Kofola složení a test

Coca-Cola a kyselina fosforečná

Jednoho dne se v naší domácnosti objevil běžný čistící prostředek, který mne doslova uchvátil. Hravě rozpouštěl staleté usazeniny kolem vany a na vodovodní baterii. Přečetl jsem si, co obsahuje a byla to kyselina fosforečná. Kyselinu fosforečnou jsem si zapsal jako dobrého domácího pomocníka. (Málem jsem napsal domácího mazlíčka.)

Několik let na to jsem se dozvěděl, že kyselinu fosforečnou obsahuje také slavná limonáda Coca-Cola a tak jsem si v duchu začal představovat, jak výrobce smíchá kyselinu fosforečnou s kysličníkem uhličitým, obarví vodovkami a dochutí karamelem … a Coca-Cola je na světě.

Coca-Cola a Kofola – složení, energetický obsah

Složení obou limonád si můžeme přečíst na etiketě (pro zvětšení stisknout pravé tlačítko myši a otevřít obrázek).

Coca-cola etiketa, složení

 

Kofola etiketa, složení

Coca-Cola a Kofola – test

Řekl jsem si, že vyzkoumám čistící a rozpouštěcí účinky Coca-Coly a zároveň i české legendy Kofola.

Jak si tyto limonády poradí s rezavými železem? Rozpustí vaječnou skořápku? A co párek? Jinými slovy chci v amatérských podmínkách otestovat vliv limonád na lidské tělo. Co to udělá se zuby a kostmi a co se žaludkem. A pokud má někdo železné nervy nebo plechovou hubu …

Coca-Cola a Kofola - test Coca-Cola a Kofola - test

Do skleniček jsem dal kus rezavého drátu, vaječnou skořápku a kousek párku. Jako referenční kapalinu jsem použil vodu z vodovodu … sejdeme se za 14 dnů.

A jak to vypadalo za 14 dnů?

Obě limonády se hezky vybarvily. Coca-Cola (vlevo) zplesnivěla doběla, Kofola (uprostřed) zplesnivěla dozelena.

Coca-Cola a Kofola - test

Co až tak příjemné nebylo, byl zápach, který zaplavil koupelnu při vylévání do umývadla a zkoumání zbytků.

Ve sklenici se Coca-Colou se utvořil hustý hnědý sliz, který zůstal viset v umývadle a neodtekl do odpadu.

Kofola sežrala párek, v Coca-Cole a ve vodě se z něj stalo cosi mazlavého.

Se železným drátem si lépe poradila Kofola, vypadá to, že byl původně pochromovaný. Nemohu ale vyloučit, že Coca-Cola dostala rezavější drát bez chromu.

Coca-Cola a Kofola - test

Co se týká vaječné skořápky, vypadá to, že Kofola ji zčásti rozpustila (zeslabila), což na fotografii není vidět.

Když jsem tento test připravoval, v duchu jsem se těšil, že stará dobrá česká originál Kofola se ukáže jako k tělu šetrná limonáda a potvrdí se zvěsti o tom, že Coca-Colu je možné použít k uvolňování zarezlých šroubů. Výsledek testu ukázal spíš opak.

Na odstraňování rzi a rozpouštění párků je lepší Kofola než Coca-Cola. Ale objektivně řečeno není to s tím odstraňováním a rozpouštěním zase tak slavné, jak slibovaly zvěsti. Párek se stal mazlavým i ve vodě, vaječná skořápka se v obou limonádách koupala 14 dnů a vydržela.

Nechci strašit, co se stane, když se člověk občas napije Kofoly anebo Coca-Coly, protože si myslím, že se toho moc nestane. Tělo má velkou schopnost regenerace a poradí si s lecčíms. Ale pokud by člověk něco takového pil každý den, za zamyšlení už to stojí.

Na pití doporučuji čistou vodu z vodovodu.

Ještě si můžete přečíst článek o kyselině fosforečné, článek na OnaDnes Prokletá cola kazí zuby a kosti. Může za to nápoj, nebo my? a další amatérský rozpouštěcí pokus.

Doporučené čtení … Zdravá výživa je především zdravá výživa duše

31 komentářů u „Coca-Cola a Kofola složení a test

  1. Vlaďka Komlová

    Ahoj Vítku.

    S Coca colou mám dobrou zkušenost,potřebovala jsem vyčistit slušnou vrstvu letitého kamence u WC přímo v míse.Někde jsem četla ,že to jde dobře odstranit Cocacolou a pemzou na tvrdé paty,zkusila jsem to,Cocacolu jsem nechala v záchodové míse asi 3 hodiny,použila pemzu a malé zbytečky jsem oškrábala jemně nožem,záchodová mísa je jako nová,všem doporučuji 🙂 Vlaďka

    1. VíTeK

      Ahoj Vlaďko,

      Připouštím, že ta pemza je účinná, ale řekl bych, že bude tvrdá a poškrábá povrch. Schválně jsem si teď vzal kus pemzy a sklenici a zkoušel, co to udělá. Trošku to škrábe.

      Čekal jsem, že coca-cola bude větší žíravina. Taky by mohl fungovat ocet.

      Měj se … 🙂

  2. Sinister

    Myslím, že by bylo zajímavé nechat takhle jako v tom pokusu každou tu "věc" zvlášť aby se vyloučila nějaká vzájemná interakce. Pak mě napadlo, že zajímavé by také bylo porovnat, která z těch plísní je víc vzrostlá, jinými slovy na které z limonád se plísni daří lépe 🙂 Osobně si myslím, že tam vyrostly hlavně kvůli těm živinám z párku.

    1. VíTeK

      Dobrý den, souhlasím s tím, co píšete. Tohle nebyl přesný vědecký pokus, chtěl jsem jenom otestovat, co se děje, když člověk sní hřebíky, skořápky a colu … 🙂

  3. Jana

    No úprimne povedané.. neviem na čo takýto stupídny a naozaj laický pokus bol.. len trošičku uvažovania by stačilo k tomu, aby vám doplo, že tej kyseliny tam v žiadnom prípade nesmie byť veľa…ale dobre, cení sa aspoň ten nápad, ktorý asi vznikol od ťažkej nudy..

    Cocacola H3PO4 obsahuje a to cca toľko čo napr. taký 1 liter pepsi – je to až jedna, úžasná kvapka na liter..

    To, že sa v tých pohároch vytvorili kolónie plesne, je logické a hlavne to nemá nič spoločné s tým, či sú tie nápoje škodlivé alebo nie. Mikroorganizmy(MO) sú všade a keď sa niečo začne "rozkladať" – keďže to má určitú trvanlivosť(pochopiteľne)- tak tie MO to proste využijú.. Sú to pre nich živiny – či už je to podomácky vypestovaná, "nepesticídová" paradajka, ktorá sa dostala do štádia hniloby, či už je to kofola alebo cocacola.. sú tam proste sacharidy a tie sú úplne najzákladnejšou živinou pre MO. Takže nie je o čom.

    Len by som si do budúcna pri podobných "pokusoch" takéhoto typu, dávala dosť veľký pozor, pri vzniknutí plesne. Spóry z kolónií plesne, sa totiž budú postupne uvoľňovať a predpokladám, že nepotrebujete mať všetko od toho zamorené. To, že to je totiž všade okolo nás a mimo iného aj v našom tele, ešte neznamená, že to nutne musíme nechať prejsť všetkými štádiami rastu. Keby tá pleseň dospela do posledného štádia, tak to už by nemuselo byť rozhodne dobré pre vaše zdravie. Takže naozaj si treba dávať pozor. Toť vše.

    1. kVítek

      Dobrý den Jano,

      Děkuji za příspěvek,

      Slyšel jsem už několikrát, že Coca Colou se dají uvolňovat zarezlé šrouby a čistit záchod. Tak jsem si vyzkoušel, co to udělá s některými věcmi. Pokus byl laický ale nebyl hloupý. Naopak byla v něm inteligence, zvědavost, trpělivost. Zplesnivělo to, tak jsem to vyfotil. Senzaci z toho nedělám. Naopak jsem zklamaný, že tyhle limonády železo moc nežerou, jak se o nich říkalo. Třeba mi někdo napíše, jaké plísně to jsou a k čemu by se daly použít a proč je jedna dozelena a druhá doběla.

      Víte, kolik vynálezů vzniklo, když se něco nepovedlo … a kolik lidí věří pověrám a jsou líní si něco ověřit a vyzkoušet …

      Věřím, že vás potěším článkem o citrónu 🙂 Mějte se fajn …

      https://deosum.com/Articles/436-citronovy-galvanicky-clanek.aspx

      1. Jana

        Veď som napísala, že nápad sa cení.

        Tá pleseň konkrétne je Rhizopus Oryzae a je to tá naozaj najtypickejšia, najklasickejšia pleseň vôbec. Písať, že akého tvaru je, do akej ríše, oddelenia atď patrí a podobne písať naozaj nebudem. Dôvod pre ktorý som upozorňovala, že ju netreba nechať rásť do posledného z troch štádií je aj ten, že môže spôsobovať mucormykózu, čo je plesňové ochorenie a myslím, že si naozaj stačí iba vyhodiť toto ochorenie do googlu a dá vám to také odporné a odpudivé obrázky, že by ste to asi zažiť nechceli.. Okrem plesňových ochorení prenáša aj určité infekcie.

        Takže aj to "biele" aj to "zelené" je to isté iba v rozdielnom štádiu rastu.

        Asi najväčšie pozitívum tejto huby(plesne) je, že je možné ju použiť pri výrobe alkoholu a ako prísada do jedál. A obsahuje kyselinu mliečnu.

        Ďalej sa už iba uvažuje o jej využití na výrobu rôznych metabolitov, bioalkoholov, enzýmov atď.

        Myslím, že toto veľmi krátke zhrnutie celkom stačí ako info o tom, čo ste si pokusom "vypestovali".

        1. kVítek

          Chápu, že když jsem nazval Rhizopus Oryzae bílou a zelenou plísní, tak jsem vás příliš nenadchnul. To je jako kdyby někdo před automechanikem prohlásil, že auto má kola.

          Lidi plísně nemají rádi a bojí se jich. A přitom jsou to pomocníčci …

          Děkuji za vysvětlení. Cítím, že mám ty chlupaté tvůrky ještě raději než včera.

          Mějte se … 🙂

          1. Jana

            To je v poriadku – tak som to nazývala aj ja pokým som sa o tom neučila. To sú, ale iba niektoré a aj keď už sú takými v podstate "pomocníčkami" tak iba po – často – veľmi zložitých úpravách v rôznych reaktoroch a podobne. Pre každého obyčajného človeka, sú alebo môžu byť veľmi nebezpečné.

            Nie je zač – iba som zúžitkovala to čo som sa naučila a čo sa učím. Na niečo už do tej školy chodiť predsa len treba.

            1. kVítek

              Viete, čo som kedysi robil? (Konec vysílání ve slovenčině.) Jednou jsem četl v knížce o makrobiotice, že když se uvaří sojové boby a vyklopí se do bedničky na slámu, tak to zplesniví a pak se to jí. Jmenuje se to sojový sýr natto. Sice to zplesnivělo, ale moc jsem tomu nedůvěřoval, protože jsem neznal, jak to má přesně vypadat. Vzpomněl jsem si na to o víkendu, kdy jsem ten sýr natto jedl s rýží v jídelně. Co tomu říkáte jako odborník na plísně? Je to bezpečné? Nebo raději uvařit?

  4. Mikša

    Nevím, zda to tam už někdo někam nenapsal, ale tu "žíravost" limonád nedělá hlavně ta k. fosforečná, ale spíše k. uhličitá (to je ten oxid uhličitý, ale rozpuštěný ve vodě. CO2 + H2O= H2CO3)

    Ale jinak dík za etikety, zrovna jsem scháněl z čeho se kofola skládá a nechtělo se mi do krámu. 🙂

    1. kVítek

      Děkuji za námět. Našel jsem o tom článek. Účinky vody s oxidem uhličitým na lidský organismus. http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/voda/pdf/bv_co2.pdf

      "Pravidelnou (nemluvě o každodenní) konzumaci perlivých a přírodních minerálních uměle

      sycených vod nelze doporučit ani zdravým spotřebitelům, protože konzumaci hlavního

      odpadního produktu našeho metabolismu, kterého se musí jinak organismus neustále

      zbavovat, nelze považovat za fyziologicky normální."

      Minerálky od pramene miluju i když je tam CO2 … a nebojím se ani občasné Kofoly nebo Coly natož sodovky …

      1. Libor

        Tak to mám již za sebou. kdysi, když se prodávala Cola v červených basičkách asi na šest lahví, tak jsem tipuji někdy kolem roku 1998 pil asi 2-4 litry denně. Neznám závislost na drogách, nikotinu nebo alkoholu, ale pokud došla, bylo to vážné. Porucha soustředění, nechuť k práci ? a mnoho dalšího. Překvapuje mne že v článku ani diskusi není nikde poznámka o povzbuzujících účincích. Když jsem viděl nadpis článku, schválně jsem, i v diskusi hledal zmínku o závislosti a – nic. Koka-Peruánská droga je i v názvu. Pokud ale budete hledat na netu, tak toto existuje ale jaksi se o tom nesmí mluvit.

        Hledání pod heslem : Coca-Cola závislost.

        http://www.ceskaordinace.cz/zavislost-na-cocacole-ckr-955-4928-0qhypertenze.html

        http://www.novinky.cz/koktejl/159177-svedsky-soud-uznal-zavislost-na-coca-cole.html

        http://diskuse.doktorka.cz/zavislost-coca-cole/

        Trvalo mi dlouho než mi došlo o co jde a než jsem se toho zbavil. Dělám šoféra, a pokud mne čeká náročnější jízda, využívám toho ale jen jako léku.

        Jo, jsou věci mezi nebem a zemí, které není vhodné šířit a někdo se stará o to aby lidé měli jen správné informace.

        Vše s rozumem,

        Zdraví Libor.

        1. kVítek

          Dobrý den Libore,

          Děkuji za zajímavý příspěvek.

          Pokud vím, tak rostliny Coca (Kokainovník) a Cola (rostlina Kola) už Coca-Cola neobsahuje, zřejmě kvůli jejich příliš silným účinkům.

          Řekl bych, že lidé si dokážou vypěstovat závislost na čemkoliv. Někdo nakupuje zbytečnosti, někdo jí molitan, někdo pije coca-colu.

          Ať se vám daří (i bez coca-coly) 🙂

          1. Libor

            Připouštím vaše výhrady co se týče obsahu "drog" ale vy připouštíte výrazný povzbuzující účinek způsobený čímkoli?

            Pokud jste klikl na mnou vložené odkazy tak tímto "úkazem" trpí více lidí,

            zdravím Libor.

            1. kVítek

              Ano, prošel jsem si ty odkazy. Chtěl jsem jen říct, že závislým může být člověk na mnoha věcech, takže se nedivím tomu, že se někdo stane závislým na Coca-Cole. V Coca-Cole je kofein a taky cukr. To by na závislost mohlo stačit.

              I na svých dětech vidím, že upřednostňují sladké minerálky před "obyčejnou" vodou. Voda není obyčejná, je to zázrak, proto to dávám do uvozovek.

  5. Lada

    Přečtěte si názor jednoho z lékařu

    Pijme colu, je v ní cukr!

    Když řeknu, že Coca cola je nejzdravější nápoj u nás, tak 90 procent lidí, kteří jsou zblblí podplacenými lékaři, se chytne za hlavu a myslí si něco o mé pomatenosti. Když chci psát nebo povídat o Coca cole, tak své tvrzení musím mít podložené, což se o mnohých pisatelích říci nedá.

    Já vypiju denně 2 litry coly. Nepředpokládám, že by doktoři byli tak hloupí sami od sebe, když vystudovali medicínu, a že by si nepamatovali, že například kyselina fosforečná je pro nás nejdůležitější kyselina na této planetě. Drží totiž genetický kód DNA, protože ta jediná je schopna tvořit esterické můstky, které drží šroubovici DNA, aby se nerozpadla. Kdybychom tu kyselinu neměli, budou se rodit různé zrůdy. Coca cola, která je konzervovaná kyselinou fosforečnou nám vůbec neškodí, právě naopak.

    Další důležitou funkcí kyseliny fosforečné je její schopnost tvořit makroenergetické vazby v ATP, dále s glukózou a fruktózou a kyselinou pyrohroznovou. Při odštěpení jedné molekuly této kyseliny se uvolní energie 12 kcal, která je okamžitě zpracována pro další funkce a reakce v buňce (opakování pro lékaře).

    Rovněž s despektem je tvrzeno, že výborně vypucuje záchod a povolí šrouby. Zkoušel jsem to, ale není to pravda. Když chcete vypucovat varnou konvici, použijete na to ocet nebo kyselinou citrónovou a nikdo vám neříká, kromě mě, že je to šméčko pro tělo.

    Kyselina fosforečná a fosfáty se dřív, kdy ještě nebyl farmaceutický průmysl tak hladný, používali do mýdel, čistících prostředků a saponátů. Nyní se fosfáty pomalu odstraňují a do čistících prostředků a saponátů se dávají bioenzymy, které člověku škodí. Fungují totiž jako dráždidlo a alergen na sliznici dýchacích cest. Takže, když si kupujete prací prostředek, kde je psáno velkým písmem bez fosfátů, je velmi pravděpodobné, že si přivodíte alergii.

    Jakou cestou jsme v minulosti získávali kyselinu fosforečnou?

    No, ze stravy. Když jíte maso, tak ze stavby masa samého, ale i z buněk ostatní stravy, protože obsahují DNA. Coca-colu piju již od roku 1963, kdy jsem ji dostal jako odměnu za to, že jsem udělal příjmačky na zdejší gympl. Vím, že je to nejzdravější nápoj u nás, protože obsahuje kromě kyseliny fosforečné trávící fermenty, které jsou podobné wobenzymu.

    A za ten platíme velké peníze, když ho potřebujeme.

    Coca colu vymyslel v roce 1885 americký lékarník John S. Pemberton z Atlanty v Georgii a při výrobě mimo jiné použit extrakt z cocy a colových ořechů. Nápoj se prodával v okolních lékárnách jako „tonik stimulující mozek“. Kdo má trávící problémy jako například zvracení a nechutenství a dá si vyštěrchanou a mírně naředěnou ledovou coca colu, tak se mu udělá dobře. Bohužel přesto, že to lidé již vyzkoušeli, se nikomu nerozbřesklo. Že by si řekli, že na

    zanícený trávící trakt se dá šméčko a ono se to vyléčí…

    Dále by si měli doktoři vzpomenout, že naše kosti jsou složeny z 85 procent z fosforečnanu vápenatého. To je ohromná zásobárna vápníku a kyseliny fosforečné. A jak někdo tvrdí, že Coca cola odvápňuje, tento proces není tak jednoduchý. Protože naše kost je tvořena a odbourávána dvěma druhy buněk. Jedny se jmenují osteoblasty, které tu kost staví za pomocí alkalické fosfatázy. A dále máme osteoklasty, které kost odbourávají a tuto reakci katalyzuje (spouští) kyselina citrónová.

    Ta je ale dnes téměř ve všech potravinách.

    Ano, díky kyselině citrónové, která se dnes sype téměř do všeho, je tolik osteoporóz a mnoho lidí je léčených vápníkem, hořčíkem a ženy ženskými hormony.

  6. Lada

    A ještě něco o cukru.

    dodatek k předchozímu komentáři!!

    No a co ten cukr?

    Nechápu, proč je cukr tak zavrhovaný, když ve fyziologii ve 2. ročníku na medicíně je napsáno, že srdíčko jedním stahem vypudí 1,2 dcl krve, za 1 minutu je to kýbl krve a za den cisterna o 10.000 litrech. Osmdesátiletý člověk načerpá srdíčkem 350 milionů litrů krve, což je celá Křetínka, než začne přetékat.

    Měli by si všichni uvědomit, na co to srdíčko jede. Myslíte si, že na cereálie, jogurty, na makrobiotické potraviny jako například naklíčené obilí a podobně? Ne – jede na cukr, a to právě na hroznový cukr – glukózu, která je obsažena v řepném cukru společně s ovocným cukrem – fruktózou. Další orgán, který jede na cukr, jsou játra. Bez glukózy a kyseliny glukuronové bychom nestrávili a nezlikvidovali spoustu toxinů, které dostáváme v každodenní potravě. Hroznový cukr nám jede do svalů, takže když sportovec chce podat výkon, musí dostat dostatek cukrů. Ale nejdůležitější orgán, na který cukr jede, je naše mozkovna. A to opět na hroznový cukr. Zase se najdou lékaři, kteří budou tvrdit, že cukr je jed. Můj otec, také lékař, říkával mé matce: „Slaď tomu Petrovi trochu víc, jeho příroda neobdařila jiskrným intelektem, tak ať mu to více myslí a všechno si pamatuje.“ Myslím, že díky otci jsem to co jsem, že jsem si třeba udělal i druhou vysokou školu. Dále fruktóza, která je druhá molekula v sacharóze, je důležitá jako velký zdroj energie, ale hlavně pro pány je motorem bičíku našich spermií. Proč se tedy potom všichni diví, že máme tak nízkou pohyblivost spermií a spousta pánů nemůže oplodnit svou partnerku. Také tvrzení, že cukr a jeho nadměrný přísun, by mohl způsobit cukrovku, je rovněž mylné. Při glukozotolerančním testu je slinivka schopna zpracovat za 2 hodiny 7 dkg podaného cukru a glykemie nám klesne na normál. A o slinivce platí totéž, co o každém jiném orgánu v těle. Když chcete mít vyfachčené svaly a srdce, musíte je trénovat.

    Víte dobře, že když si člověk zlomí nohu a dají mu ji do sádry, tak za 3 týdny proběhne atrofie z inaktivity a stehenní sval se zmenší o ¼ svého objemu. Takže u mě je nejvíce vypracovaná slinivka, protože už od rána dostává 5 kostek cukru v kávě, v zápětí mnoho sklenic Coca coly a moje beta buňky langerhanzových ostrůvků si patrně už říkají, kdy nám dá pokoj, abychom mohly také atrofovat.

    Své povídání bych rád zakončil zvoláním citátu Julia Fučíka „LIDÉ, MÁM VÁS RÁD, SLAĎTE!“ (snad se vám rozbřeskne a přijdete na to, komu to prospívá…)

    1. kVítek

      Lado, děkuji za zajímavé příspěvky.

      Nejsem chemik, ani doktor, abych se k tomu mohl vyjádřit odborně.

      Myslím si, že každému funguje to, čemu věří. Někomu funguje breathariánsví a jinému CocaCola.

      Místo chemie si raději dám džus nebo ovoce a mám k tomu i vitamíny a další látky …

      Původní CocaColu z roku 18xx bych rád ochutnal.

      1. Coca Cola

        Vitku je to tak ,každý člověk je jiný vzhledově i stravováním a něco sjednocovat je zavádějící .Každý by jsi měl sám na sobě intuitivně zjistit co mu vyhovuje a co ne.Každá rada je zavádějící.

        Ty jsi to napsal jinou řečí!

        Tady jsou ještě nějaké informace z internetu kdo by se s tím chtěl zabývat.Já mam jasno, kolu piju jednou nebo 2x za rok a to příležitostně!

        tady odkaz na mýty a legendy o kole!http://www.gop.pilsedu.cz/vt/vt29/Prochazkova/coca-cok.htm

        Přeji hezké dny!

  7. Suchánek

    Coca colu nepiji. Stejně jako jiné sycené nápoje od doby, kdy jsem zjistil, že potíže se bederní páteří jsem měl z kyseliny močové. Ta vzniká ze zakyseleného organizmu – příčina kyselinotvorné potraviny a nápoje. To mi lékaři nikdy neřekli a řešili to léky. Od 25 let do 50 ti jsem chodil i k ortopedům a řešení nebylo. Po mém zjištění, že když jsem přestal pít sifón, mne potíže opustili, piji čistou vodu z lesa s domácím moštem a večer 12 plzeň. Další škodlivina je rychlosůl, jenž vyžírá sirné můstky v kloubech. Aspartam je karciogenní a má vliv na zvýšenou hyperaktivitu dětí. 80 % potravin obsahuje nevhodné či škodlivé látky. Vraťme se ke stravě jenž jedli naši předci tisíciletí. Přírodní potraviny : brambory, kys. zelí, cibule, česnek a maso bez antibiotik a růstových hormonů. Recept na salám bez rychlosoli zašlu z E-mailu: vcelar.jiri@sezanm.cz

    1. kVítek

      Dobrý den Jiří, děkuji za příspěvek, chemie je dobrý pomocník, například sůl, ale když se to přežene …

      Ať se vám daří … a dobrou chuť 🙂

  8. apin

    kyselina fosforečná má v těchto limonádách jednu důležitou roli. Jak už bylo v komentáři výše uvedeno, je to takový stabilizátor a zázrak. A v těchto limonádách slouží k tomu, aby byla jinak jedovatá a nebezpečná limonáda poživatelná. Bez kysl fosforečné, by jste se při prvním doušku okamžitě pozvraceli, protože váš žaludek by nebyl schopný normálně přijmout takové ohromné množství cukru…

    http://www.apinuv.kekel.cz/2011/coca-cola-vs-pepsi-cola/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *