Chorvatsko – kempy, “levné” ubytování

Manželka původně chtěla letět na poslední chvíli do Turecka, all inclusive. Podařilo se mi to ukecat na Chorvatsko autem do kempu pod stan.

Jelikož jsem neposeda, na jednom místě vydržím asi tak dva dny a pak začnu mít cukání jet někam jinam. Nakonec ten kemp nebyl jeden ale byly čtyři a povím vám, jaké to v nich bylo, kolik to stálo a jestli to stálo za to. Jsou kempy v Chorvatsku levné ubytování? Všechny ceny uvádím pro naší čtyřčlennou rodinu (2 dospělí, děti 6+8let).

Plitvická jezera – kemp Korana

O návštěvě Plitvických jezer jsem psal v minulém článku. Kemp Korana jsme navštívili cestou k moři při zastávce u Plitvických jezer a strávili jsme tam jednu noc. Bylo to pro nás pouze místo k přespání bez zvláštních nároků a nemohu si na nic stěžovat. K dispozici jsou sprchy, WC, elektřina, restaurace. Člověk si mohl vybrat, kde si postaví stan, místa bylo dost. Naší čtyřčlennou rodinu stálo přespání 230kun, tedy cca 760Kč. Nebyla tam žádná voda ke koupání, škoda.

Ostrov Pag – Povljana – kemp TOMI

Do tohoto kempu jsem pouze nahlédnul, abych zjistil, jak to tam vypadá a kolik to stojí. Přesněji řečeno jak to tam vypadá, orientační cenu jsem znal z internetu. Jedna noc zde by nás stála necelých 30EURO (750Kč), ale nelíbilo se mi tam. Moje představa stanování je postavit si stan v měkké trávě, zde jsem viděl hrbolaté parcelky na stany, místo trávy jehličí a kamení. (Na dalších místech to ale bude podobné nebo i horší.)

Chorvatsko kemp Tomi

Chorvatsko – kemp Tomi

Pláž moře byla od kempu cca 200 metrů a děti by musely přecházet silnici, pokud by šly z pláže do kempu.

Na recepci jsem se zeptal, jestli je v místě ještě jiný kemp, a byl jsem až udiven tím, že mi pán ochotně vysvětlil cestu do kempu Mali Dubrovnik pár set metrů odsud.

Ostrov Pag – Povljana – kemp Mali Dubrovnik

Tento kemp je opravu malý. Odhaduji, že se do něj vejde tak 50 až 100 stanů/karavanů. Pokud by se velikost měřila počtem WC a sprch, tak tento kemp má tři pánské WC, předpokládám, že stejný počet dámských, dva pánské pisoáry a tři sprchy. Jeden pracovník je pan vedoucí, druhý paní uklízečka, která svou práci dělala svědomitě. Záchody byly opravdu čisté. Když jsem jednou chtěl čůrat do pisoáru, tak mne vyhnala, že prý tam právě dala Domestos.

Vybrat místo v kempu byl problém, protože měli plno, druhý den jsme se stěhovali na uvolněné místo po jiném stanu a čtvrtý den už se pan vedoucí ptal, kdy pojedeme. Prý mu začnou jezdit hosti. Čechy se stanem na pár dnů tu nemají moc rádi. Je to kemp spíš pro dlouho pobývající a dlouho se znající hosty ze Slovinska, kteří když přijedou, objímají se s ostatními dlouho se znající hosty.

Chorvatsko kemp Mali Dubrovnik

Chorvatsko – kemp Mali Dubrovnik

Chorvatsko kemp Mali Dubrovnik - Povljana pláž

Pláž před kempem Mali Dubrovnik

Pláž je od kempu vzdálená pár desítek metrů, odděluje ji pouze chodníček pro pěší. Malá restaurace za plotem kempu. Na pláži děti prodávají vařenou kukuřici, zvoní na zvonec a křičí “Kukurůza”. Několik větších restaurací a stánků je na pláži asi kilometr daleko. V městě je obchod, pizzerie a cukrárna, kde prodávají jeden pořádný kopeček zmrzliny za 6kun (cca 20Kč). Nedaleko kempu tenisový kurt, kde “roste” jediná zelená tráva v okolí, protože je umělá. Jinak je ve vyprahlých zahradách vidět jehličí a kameny. Místo sekaček na trávu zde pravděpodobně používají drtiče kamenů.

Jediná atrakce na pláži je místo, kde se dá skákat a rezavé zábradlí, na vylézání z vody. Pláž i moře je kamenité. Do té doby, než člověka napadne, že se bude koupat v pantoflích nebo si ve stánku koupí speciální boty za 50kun (cca 165Kč), je pohyb po pláži a koupání utrpením.

Místa na stanování byla hrbolatá s občasnými kameny. Jelikož jsem zvyklý pít vodu z vodovodu, mohu říct, že voda v tomto kempu nebyla chutná.

Cena za den (pro čtyřčlennou rodinu) byla kolem 20EURO (500Kč). S účtenkou se pan vedoucí neobtěžoval.

Ostrov Pag – kemp Šimuni

Jedna paní na internetu povídala, že kemp Šimuni je bezkonkurenčně nejlepší. Jedna noc zde stála 371kun, tedy 1224Kč. Plus registrační poplatek 30kun tedy 100Kč (platí se jednou nikoliv za každý den).

Chorvatsko kemp Šimuni

Chorvatsko – vjezd do kempu Šimuni

Kemp Šimuni není nejlevnější, ale také není nejdražší. Pokud tuto cenu vynásobím 30ti dny, dostanu se na částku 36720Kč měsíčně. Přijde vám to jako levné ubytování? Pravděpodobně mám nějaké pousnutí vnímání, ale dostat za 36720Kč měsíčně kamenitý plácek s elektřinou a kohoutek s vodou mi přijde silně předražené. Nemělo být kempování levný způsob jak poznávat cizí země a dostat se trochu do přírody?

Kemp Šimuni je megakemp, má stovky nebo spíš tisíce očíslovaných parcelek pro stany, karavany a různé mobilní domky. Tento způsob kempování a rekreace mi připomíná spíš velkochov drůbeže.

Parcelky na stany jsou standardně kamenité, místo trávy jehličí. U nás na vesnici se dá tatrovka hlíny sehnat za 500 až 1000Kč. To je takový problém navézt trochu hlíny a zasít trávu? Za ty peníze? Když jsem zajížděl na naší parcelku, připadal jsem si spíš jako v kamenolomu než v “bezkonkurenčně nejlepším kempu”. Pneumatiky, promiňte.

Chorvatsko kemp Šimuni

Chorvatsko – kemp Šimuni

Chorvatsko kemp Šimuni

Kemp Šimuni – pláž

Chorvatsko kemp Šimuni

Kemp Šimuni – kámen, cihly a dřevo – to se mi líbí

Chorvatsko kemp Šimuni

Kemp Šimuni – tam to žije

Chorvatsko kemp Šimuni

Kemp Šimuni – i v noci to tam žije

(Kemp Šimuni mi připomněl, jednu z možných budoucností člověka, který patří ke střední nebo nižší třídě. Základním a jedním z mála práv člověka bude draze si pronajmout parcelku s elektřinou a pitnou vodou a bude na člověku, jaký příbytek si tu postaví. Zapomeňte na nějaké soukromé vlastnictví půdy, domů a bytů. Nemovitosti budou v rukách bankéřů, občané budou novodobí nevolníci. (Viz. třeba článek o krizi v Řecku.) Důchodci budou mít parcelky zdarma, ale budou muset obsazovat parcelky, které jsou právě volné. Tak se vám může stát, že dostanete parcelku někde v Polsku a za rok vás pošlou na Slovensko.)

Pláže v kempu Šimuni jsou čisté, kamenité. Není to netříděný štěrk jako jinde, ale drobný. Záchodů i sprch je dosti, obchod s potravinami, stánky se vším možným, noční život.

V Šimuni jsme byli právě 22. července, kdy má kemp narozeniny a při té příležitosti byly některé atrakce zdarma nebo se slevou. Například pečené prase grátis potěší. Beru to jako částečné odškodnění za drahý kemp. Co už potěší méně, že někteří lidé se nespokojili s jednou porcí, díky čemuž fronta postupovala pomalu a předpokládám, že na mnohé se nedostalo. Takhle to dopadne, když je něco zadarmo.

Chorvatsko kemp Šimuni

Kemp Šimuni – když je něco zadarmo, děti dostanou hlad

Jakási tábořiště poblíž Kolanjsko blato

Při hledání dalšího kempu jsme zajeli do místa, kam vedla odbočka Kolanjsko blato. Na pláži jsme potkali lidi čerstvě vyválené v (asi léčivém) blátě. Na soukromých pozemcích jsou tu jakási tábořiště. Jedno bylo obsazené a za noc chtěli 50kun na osobu a polovinu za dítě, tedy pro nás čtyři celkem 495Kč. Na druhém tábořišti nebyly vzrostlé stromy a stín tam zajišťovaly slaměné stříšky. Nebyla tam sprcha a voda chutnala spíš jako mořská než jako sladkovodní. Toto místo bych doporučil milencům, kterým stačí, že jsou spolu, rybářům, ostatním pokud jsou rozmazlení a potřebují zažít nepohodu, aby si začali vážit toho, co mají. A taky milovníkům bahna.

Chorvatsko kemp Kolanjsko blato

Chorvatsko – tábořiště poblíž Kolanjsko blato

Ostrov Pag – Novalja – kemp Straško

Stejně jako Šimuni, kemp Straško je megakemp a patří mezi dražší a lepší kempy. Šimuni měl jakési dvě hvězdičky, Straško měl čtyři. Navzdory tomu zde přišla jedna noc na 283kun, tedy 933Kč, plus registrační poplatek 28kun tedy 95Kč. Na rozdíl od Šimuni (kde mi nic takového nenabídli) v tomto kempu měli takzvanou free zone, kde si člověk mohl postavit stan, kde se mu zalíbilo. Tak jsme si ho postavili, kde se nám zalíbilo. Taková drobnost, ale člověk se cítí svobodnější, když si může vybrat místo, kde chce být a může tam být tak dlouho, dokud ho to tam baví. Na očíslované parcele musí člověk nahlásit, kdy odjede. Ze Šimuni se muselo odjet do 10ti hodin ráno, ze Straška (free zone) stačilo odjet do 18ti hodin večer.

V kempu bylo vše, co člověk potřeboval. Vstupy do moře byly v rámci možností upravené. Někde štěrk, někde molo na skákání a zábradlí, jinde šikmo vydlážděné, takže odvážný vozíčkář se mohl rozjet rovnou do moře. Některé okrasné travní plochy zde zavlažují.

Obchod, několik restaurací, prolézačky pro děti. Místo, kde se pasou prasátka, oslík, poníci, slepice a můžete je pohladit. Stejně jako v Šimuni, v kempu Straško by mělo fungovat WiFi. Oddělená část kempu je FKK, pokud dáváte přednost nahotě.

Chorvatsko kemp Straško

Chorvatsko – kemp Straško – free zone

Chorvatsko kemp Straško

Kemp Straško – některé plochy tu sekají a zavlažují

Chorvatsko kemp Straško

Kemp Straško – prolézačky

Chorvatsko kemp Straško

Kemp Straško – někde štěrkopísek, někde vydlážděno kameny

Když porovnám kempy, ve kterých jsme byli, tak nejvíc muziky za 933Kč na noc pro naši čtyřčlennou rodinu s malými dětmi hráli v kempu Straško a proto jsme tam zůstali celých pět dnů.

Nemohu se zbavit pocitu, že ubytování v kempech by mělo být levné ubytování pro skromné anebo nemajetné lidi, kteří chtějí poznat cizí zemi a odpočinou si tu. Stal se z toho spíš výnosný byznys do kterého se pouštějí majitelé jakéhokoli pozemku u moře.

Jenže pustit lidi do přírody, ať si každý postaví stan, kde se mu zalíbí, to by to dopadlo. Málokdo je ochotný po sobě v přírodě uklidit, PET lahve přinést zpět do civilizace a zahrabat po sobě exkrementy. Natož chtít po lidech, aby dobrovolně sebrali odpadek po někom jiném, který zapomněl. Stačí se podívat, jak vypadá okolí odpočívadel u dálnice.

Díky tomu, že lidé necítí, jak se mají chovat v přírodě, utrácejí svoje úspory za to, aby se mohli po dálnici přiřítit do megakempu, ubytovat se na parcele číslo 12345, kde je tlačí šutry do zad, napatlat na sebe vrstvu opalovacího krému s ochranným faktorem nejmíň 30, ugrilovat se na sluníčku, smočit v moři, poslední zbytky sil a dobré nálady zanechat v koloně na dálnici anebo při čekání na hranici a vrátit se ke své mnohdy nesmyslné (například někteří úředníci) práci pro materiální blaho společnosti.

Těším se na příští prázdniny.

Své zkušenosti a tipy na kempy v Chorvatsku anebo i v jiných zemích můžete napsat do komentářů …

17 komentářů u „Chorvatsko – kempy, “levné” ubytování

 1. KROKODYL

  Zdravím Vás. Při čtení Vašeho článku, mne napadla myšlenka, jak to vlastně mají lidé s přáními a očekáváním. Ono vyrazit s rodinou do Chorvatska k moři a očekávat, že tam najdu měkkou hlínu a svěží trávu k ulehnutí, je jako vyrazit na Šumavu a čekat tam moře. Chápu, že pro stanování není kamenité podloží a jehličí Chorvatska zrovna nejvhodnější, že by tráva byla daleko příjemnější, ale je tu otázka proč očekávat něco, co by nám bylo sice příjemné, ale po trošce zamyšlení a upřímnosti musíme usoudit, že je nereálné, nebo minimálně né zrovna čekávatelné. Je to přesně jako s výhrou ve Sportce… Stejné to je i s dalším očekáváním, “”že ubytování v kempech by mělo být levné ubytování pro skromné anebo nemajetné lidi, kteří chtějí poznat cizí zemi a odpočinou si tu.”” Zeptám se Vás, ač si vás v duchovní rovině velice vážím, když jste vyráběl krabičky ze dřeva, jaký byl Váš cíl? Byl Váš cíl, jistě jinými “”očekávatelný”” poskytnout skromným a nemajetným lidem levně trochu toho krásného, pro potěchu oka a duše? Pokud si dobře pamatuji, očekával jste zbohatnutí… Proč tedy druhých očekávát něco jiného?

  Přeji krásný den a ať se vám daří.

  1. VíTeK

   Krokodýle, máte hodně pravdy, koukám na to svým omezeným pohledem. Taky chápu, že karavany můžou parkovat i v kamenolomu. Ale pro stany mohli vzít alespoň hrábě nebo kladivo a zahladit ty největší kameny. A můžete mi oponovat, že v Chorvatsku jsou zvyklí spát na šutrech, že je to tradice a já jsem rozmazlený.

   Krabičky jsem chtěl vyrábět jako alternativu plastových a vůbec mě nenapadlo, že je dokážu vyrobit desetkrát dráž než jsem předpokládal. Pokud na krabičce dělám dvě hodiny a prodám ji za 190Kč, odečtu materiál, opotřebení strojů, tak jsou to otrocky vydělané peníze.

   A dělníci v Číně jsou na tom hůř.

   Pokud pronajmu kousek pozemku za 500 nebo 1000Kč na den, tak je to téměř bezpracný zisk.

   Nikdo mne nenutí jezdit do Chorvatska, je to o jejich nabídce a mojí poptávce.

   Co se týká kamenů, jsem těmi kempy zklamaný, tak nebudu předstírat, že ne. Ale je možné, že i kdyby tam dali hlínu a trávu, tak to lijáky vymelou a jsme zase na kamenech.

   Příště si vezmu motyku, pořádnou karimatku, koberec pod stan a bude to dobrý … nebo pojedu jinam. I když na kemp Straško si nestěžuji, tam bych jel znovu.

   Hezké dny … 🙂

   1. KROKODYL

    Díky ta reakci, odpovim v bodech.

    “”Krokodýle, máte hodně pravdy, koukám na to svým omezeným pohledem. “” – kéž bych já uměl takovou sebereflexi. Ale snažím se měnit, pracuji na sobě.

    “”Ale pro stany mohli vzít alespoň hrábě nebo kladivo a zahladit ty největší kameny.”” – mohli, ale neudelali to, protoze majitel nechtel, nemohl (z ruznych objektivnich i neobjektivnich pricin), libi se mu to tak, jini zakaznici to tak chteji… JE TO NA NEM. Vše ostatní jsou jen Vaše představy a očekávání.

    “”Krabičky jsem chtěl…Pokud na krabičce dělám dvě hodiny a prodám ji za 190Kč, odečtu materiál, opotřebení strojů, tak jsou to otrocky vydělané peníze. Pokud pronajmu kousek pozemku za 500 nebo 1000Kč na den, tak je to téměř bezpracný zisk.”” – ALE ALE… Tohle zni jako ze socialistickeho manifestu. On ten dotyčný majitek kempu dostal ten pozemek zdarma?

    Ale to podstatne co mne zarazilo ve vasem textu a na co jsem reagoval je:

    To co jste OČEKAVAL bylo “”levné ubytování pro skromné anebo nemajetné lidi, kteří chtějí poznat cizí zemi a odpočinou si tu.”” ale sam jste kdyz jste zacal delat krabicky nemel za cil “poskytnout skromným a nemajetným lidem levně trochu toho krásného, pro potěchu oka a duše?”” prosím upřímnou odpověď a ne socialistické naříkání nad bezpracnym ziskem majitele kempu…

    “”Nikdo mne nenutí jezdit do Chorvatska, je to o jejich nabídce a mojí poptávce.”” – PŘESNĚ… A o tom to celé je.

    “”Ale je možné, že i kdyby tam dali hlínu a trávu”” – tak bzch tam zase nejezdil já, který tam jede právě pro to jehlicí, kameny a vůni jehlicnanu a more. 😉

    Také přeji hezké dny …

    1. VíTeK

     Jednoduše jsem do toho článku zamontoval příliš zklamání z kamenů, takže není objektivní ale subjektivní a část lidí bude souhlasit a část nesouhlasit.

     Mohl jsem nepropadat zklamání a vychutnávat si kameny a brát to jako akupresuru zdarma 🙂 a psát o tom, jakou zažívám slast. Učím se …

     Přiznám se, že někdy jsem poskytoval a poskytuji mizerné služby za hodně peněz, dobrovolně, nikoho nenutím je konzumovat. Spravedlivost mne dohonila … až do Chorvatska běžela.

     Zajímavé je zamyslet se nad tím, proč se rodíme do různých materiálních podmínek, například my Češi do socialismu, pak divnému kapitalismu. Téma peněz a bohatství asi bude společné téma všech občanů postsocialistických zemí. Máme se naučit být vděční za málo, anebo zapracovat na svém bohatství?

   2. Naďa

    Vítku díky za úsměvný příběh 🙂

    Jeli byste znovu? Vyplatilo se to teda? Já k moři nemusím, ale děti jsou nemocné a moře potřebují, váháme mezi nějakým last minute nebo naším nádherným novým stanem a pobytem v Chorvatsku nebo ve Francii. Loni jsme obrazili naše české kouzelné rybníky a přilehlé kempy a nebýt těch ekzémů a astmatů, jedu letos do Beskyd!

    Díky za odpověď 🙂

    1. kVítek

     Dobrý den Naďo,

     Jasně, že bych jel 🙂 a rád.

     Loni si (ex)manželka vynutila (prosadila) Turecko letecky all inclusive a to bylo peklo.

     Když dovolenou, tak dobrodružství … 🙂

     Až pojedu na dovolenou, tak si koupím nafukovací člun a budu objíždět pobřeží u moře nebo tak něco.

     P.S. (To nejdůležitější na konec)

     Jelikož jste na stránkách, které jsou především o psychických příčinách nemocí, tak vám poradím, abyste se tu porozhlédla … třeba tu na ty astmata a ekzémy něco najdete … 🙂

     Hezké dny a skvělou dovolenou …

     1. Naďa

      Vítku do Turecka bych nejela (bojim bojim).

      Ale s manželem jsme byli ještě bez dětí na Sardinii. Jen tak, manžel zajistil letenky do Říma a trajekt. Pro mě dosud nepoznané dobrodrůžo, které mě obohatilo o tolik zážitků, že by to vydalo na knihu 😀 S dětma (3, 5 a 18let) se toho tolik nedá, ale menší povyrostou a půjde to, otužujeme je už od mimina.

      Díky za tip, podívám se tu po okolí, protože Bůh opravdu je 😉

 2. Jiřina

  My pojedeme do Chorvatska teprve podruhé a to s CK Avetour a moc se nám tam líbilo.Ubytováni jsme byli v Medžugorje a Gradaci. Vyšlo to asi na 9 Euro na noc a osobu. Pěkné utulné ubytování, kousek od moře. Nemělo to chybu.

 3. Martin

  S tou trávou mám podobný zážitek, když jsem jako kluk, byl na táboře v Bulharsku. Nejvíc ze všeho jsem se těšil, jak si doma sednu do parku na normální, zelenou trávu. Tam byla jen suchá a samé bodláky.

  1. kVítek

   "Travička zelená to je moje potěšení travička zelená to je moje peřina…"

   Martine, je krásné, když se dokážeme radovat z malých věcí a přitom snít o velkých 🙂

 4. Hana

  Zdravím. Děkuji za inspiraci. Za necelý měsíc vyrážíme busem. Jen já a děti 12 a 6. Stan vlastní, společná kuchyňka. Pod hlavou tráva, nad hlavou olivy a k moři 700m. Za krásných 22e na den. Mezi tím jsem objevila několik levnějších kempů v Chorvatsku a v Polsku u Baltu ( poloviční náklady na dopravu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *