Terra VARI – traktůrku, jsem z tebe nemocný

Malotraktor Terra VARI

Toto je článek o hledání psychické příčiny nemoci. Věřím tomu, že všechny nemoci mají příčinu v psychice a jedině v psychice se dají vyléčit. Můžete jít k doktorovi a požádat ho, aby vám napsal nějaký lék, který zamaskuje příznaky nemoci, anebo můžete hledat příčinu ve své psychice. Více o tom je v článku Teorie zdraví a nemoci.

V ten den, co jsem si koupil traktůrek Terra VARI a přivezl jsem ho domů, jsem začal být nemocný.

Rozhodl jsem se, že se vrátím ke kořenům, že přiložím ruku k dílu a místo toho, abych se hrbil u počítače, budu pěstovat brambory a chovat králíky a slepice a bác!, roznemohl jsem se. Hleny v krku, bolest hlavy, skončil jsem v posteli.

Místo toho, aby byl maestro Stvořitel, vládce života a smrti a taky vládce nemocí rád, jak jsem se rozhodl a povzbudil mne dobrou náladou a radostí ze života, tak mi sevře hlavu do svěráku, ucpe mi nos a pošle mne do postele přemýšlet.

Protože nevěřím doktorům, ale věřím tajnému učení Avenna, začal jsem pátrat ve své psychice, co dělám špatně, že mě před tím musí zastavit nemoc.

Neměl jsem ten traktůrek kupovat? Byl to hloupý nápad, pěstovat brambory? Měl bych se raději věnovat dětem? Místo traktůrku jim nakoupit notebooky, aby mohli hrát počítačové hry? Na nic jsem nepřišel. Několik dnů …

Až mi to konečně došlo. Traktůrek, který jsem kupovat je starší, vlastně hodně starý, 25 let. Je na něm napsané Agrozet Jičín. Ale nikdy nebyl použitý. Je to fungl nový stroj. O to nejde. Jde o to, že má dvoutaktní motor Jikov a jakmile jsem si přečetl, že se do něj dnes dávají čtyřtaktní motory Honda, GCV 160, který mám mimochodem v sekačce a jsem s ním spokojený, začal jsem pochybovat, jestli jsem udělal dobře. Čtyřtaktní Honda je čtyřtaktní Honda … kdepak nějaký starý dvoutaktní Jikov.

Začal jsem na internetu hledat, jak by to šlo předělat na Hondu a jaké součástky bych musel nakoupit. Dokonce jsem prohlížel inzeráty na Terra VARI s motorem Honda, že bych tenhle traktůrek prodal a koupil moderní s motorem Honda. Přeci jenom čtyřtaktní motor … menší spotřeba, menší hluk … radost z traktůrku se rozpustila v pochybnostech.

A proto jsem onemocněl. Abych se zastavil a uvědomil si, že nezáleží na tom, jestli mám dvoutaktní nebo čtyřtaktní motor a jestli má manželka prsa dvojky nebo čtyřky. Každé z toho má nějaké výhody a nějaké nevýhody. Celý vtip života spočívá v tom, naučit se vytěžit pocit štěstí z jakékoliv situace. A když nejde vytěžit pocit štěstí, tak vytěžit alespoň moudrost.

I když se člověk houpe na šibenici, měl by se usmívat a být si vědom toho, že ti padouši, co ho na tu šibenici pověsili, budou mít jednoho dne výčitky svědomí, možná tak velké, že se sami oběsí, zatímco on se znovu narodí do nového života a bude bohatší o zkušenost, jaké je to být pověšený.

Maestro Stvořitel mne nemocí zastavil, aby mi řekl, netrap se zbytečnostmi, vždycky se najde důvod, proč být se trápit i proč být šťastný. Tak si vyber to lepší … Buď šťastný!

Buď šťastný s tím, co máš. To neznamená rezignovat na dokonalost, slevit v nárocích, ale umět být šťastný za jakýchkoliv okolností. Tedy i s traktůrkem, co má starý dvoutaktní motor …

Tak takhle já žiju, místo toho, abych polykal prášky a potlačoval příznaky nemoci, kladu si otázku, co dělám špatně. Jaké moje pocity nebo myšlenky ke mně přitáhly nemoc.

Pokud vás to zajímá, v rubrice Zdraví a nemoci najdete desítky takových příběhů …

27 komentářů u „Terra VARI – traktůrku, jsem z tebe nemocný

 1. petr

  ahoj

  nemyslím si,že příčiny nemocí jsou jen a jen v psychice

  i když někdy to tak být může

  kromě psychiky a fyziky máme i jiné části naší bytosti a ty z velké části rozhodují o našem osudu a tím pádem i o našich nemocech

  bádat o příčinách a důsledcích bez toho,abychom vzali v úvahu tyto další části je jako kdybychom vyvozovali,co bude na oběd,z pohledu do ledničky a vůbec se nezeptali kuchaře…

  1. VíTeK

   Ahoj Petře,

   Když někdo dostane ránu palicí do hlavy, tak to vypadá, že na to je psychika krátká … ale i to je zdánlivé, existuje důvod, proč tu ránu palicí dostal, takže i v tom je psychika a podle toho, jak to pochopí, se z toho dostane.

   Jenže ty nemyslíš hrubou fyzickou sílu, ty myslíš naopak karmu (nebo tak něco), že?

   1. petr

    ahoj Vítku

    má poznámka vycházela z modelu,který používám a který ve zkratce používá tyto souvislosti:

    1-existuje jen jeden zdroj=tao=podstata=prázdnota=….kdovíkolik je jmen pro bezejmenné,jak říká Lao-ć

    2-nic jiného neexistuje

    3-tento zdroj tvoří vše ostatní sám sebou,sám ze sebe,sám v sobě,dle obrazu svého

    4-skutečný je jen vzor,vše vytvořené je iluzorní

    4-vše je skutečné neb vše je ze zdroje

    5-vše vytvořené tvoří samo dále přesně podle vzoru zdroje

    6-tato kaskáda tvoření je základní nekonečný fraktál

    7-člověk je někde na konci této tvořivé sekvence

    8-všechny entity které se podílely na vytvoření člověka(at už jim říkáme duše,nadduše,bůh,nadbůh…)či jinak mají dle své váhy rozhodující slovo o osudu ve tvoření nižžích entit včetně člověka

    9-viz poznámka 5:sám člověk,i když je na konci řady tvoření,je ovšem také zdroj,má přímou linku ke zdroji-proto i on,ve vyjímečných případech,může o svém osudu rozhodnout sám,pouze zvědoměním své neotřesitelné touhy

    @

    ……………..

    1. VíTeK

     Ahoj Petře, rozhodovat o svém osudu ve výjimečných případech mi přijde dost málo.

     Pokud je člověk dokonalý a není (řekněme osudem) nucený získávat další lekce anebo (podle milovníků karmy) si něco odžívat, tak se pak může svobodně projevovat a jeho život už není školou, ale spíš tvorbou … a rozhoduje o svém nikoliv osudu, ale způsobu života, bytí … prostě žije.

     1. petr

      ahoj Vítku

      zkrátka máš jinou teorii

      já říkám,že člověk toho většinou sám rozhodnout moc nemůže-ty říkáš,že je svobodnější

      dokázat,kdo má přesnější pohled asi nemůžem

      vycházím z toho,že když jdu s pejskem na procházku a mám ho na vodítku,přičemž mu ponechávám svobodu,kde chce čuchat a čurat,pejsek vyhodnotí situaci tak,že řekne,že si chocí kam chce….já ale mohu říct,že ho vedu a že vždy dojdeme tam,kam chci já-domů

      a taktéž je to s člověkem a jeho vyššími úrovněmi,kdo na ně nevěří,říká že je svobodný a takto se mu to i jeví,i když s ním osud někdy trhne-žádný traktůrek,ale hybaj domů!

      @

      ………………

  1. VíTeK

   Dobrý den,

   Když jsem to četl, napadla mne situace člověka, který má staré dobré litinové radiátory a někdo mu radí, aby si pořídil plechové a k tomu kondenzační kotel …

   1. KROKODYL

    No tak ja menil radiatory, ktere doslouzili (tedy patrne) za nove a stary kotel ktery doslouzil (tedy patrne) za kondenzacni novy. Vse na radu firem co delaji rekonstrukci protoze “”prece 20 let stare radiatory a kotel se vymeit musi”” vetsi ucinnost, mensi naklady a tak. Ve finale mne ta vymena bude stat nejmene 150 000 korun a hlavne mne stoji spoustu casu a nervu, protoze se snazim, presne jak pisete s trakturkem najit ti NEJLEPSI VARIANTU, aby byl kotel co nejvice spolehlivy za co nejrozumejsi penize a protoze tomu nerozumim, vychazim vlastne z dohadu a informaci od druhych. Vysledek? Zitra je 1.11.2011 a ja jeste NEMAM KOTEL ZADNY! V novem dome zima, bydlime jeste ve starem a to jen proto ze cekame na KOTEL. Uz se mohlo bydlet v novem ale diky ne nerozhodnosti a snaze vybrat NEJLEPSI nemame nic. Bydlime v provizoriu, napul odstehovani napul neodstehovani a RADOST? Kdeze, ta se zozplynula prave v tech kazdodennich starostech co jeste je treba zaridit a jak to udelat NEJLEPE… A nemoci? Mohl bych vypravet. Za stavbu zacala bolet leva noha (asi pry ostruha, po namaze to radne boli) a ruka (brni prostredni tri prsty, ztracim v nich citlivost, nekdy se to rozsici na celou dlan, pry asi karpalni tunel), spatne spime, a uz jsme skutecne vycerpani. Znovu se ptam, kdeze je ta radost z noveho vysneneho bydleni? pred 3 dny se mi dokonce zlomila platebni karta a tak premyslim, co vsechno se mam z toho naucit… 🙁

    Jo a trakturek pozdravujte a nechte si ten dvoutaktni. Ja zase zitra konecne vyberu takovy kotel ktery nam bude dobre slouzit.

    krasny vecer preji.

    1. VíTeK

     Krokodýle, vy máte příznaků, že by milovník psychických příčin mohl závidět :-). Třeba ta zlomená karta jako by nechtěla dovolit, abyste za ty peníze něco koupili.

     I když koupíte to nejlepší, tak nemáte jistotu, že se vám to nerozbije. Mně se kotel za deset let rozbil už asi pětkrát. Takže to beru jako hru.

     https://deosum.com/Articles/131-o-nemocnem-kotli-protherm.aspx

     Učíme se žít, rozhodovat se, kupovat si kvalitní věci, odvádět kvalitní práci … ať se nám to daří 🙂

    2. petr

     ahoj

     hledá-li člověk radost Z něčeho,vždy spláče nad výdělkem,neb situace nikdy(ani u milionářů) není tak růžová,trvalá a neměnná

     nevím přesně,čím to je,ale ve mně se zahnízdila radost bezpříčinná,jsem také nemocen,jen s malými prostředky,inv důchodce…

     přesto,že mnohdy nadávám,uvnitř bublá stálý pramínek radosti

     bohužel nevím,jak poradit na ten pramínek přepnout,ale když víte,že to je,tak je možné i toho dosáhnout..

     @

     ……………

     1. KROKODYL

      Rozumim vam, jen mi pripada ze by i Z neceho mohl mit clovek radost, ale podivejte se na tu nanabazi, kdyz VíTeK kupoval vysneny fotak, jiste za poctive vydelane penize?

      Proc namisto opravnene radosti dostal porci starosti, ve ktere radost mozna zhorkla ci zapadla?

      Proc ja ktery cekal do svych 43 let na svuj vysneny dum, pri jeho rekonstrukci a jazjsteni financovani snahou o svepomocne reseni nekterych praci dosel spise ke zhorseni zdravi a radost vystridala beznadej a uvazovani o tom, zda dum neprodat a “na vse se vykaslat”?

      Byl bych rad, kdyz by VíTeK treba napsal k tomuto par radek tady.

      Mivam toto dosti casto, na neco se tesim, zjistuiji, koupim, a pak? 🙁 A nejde jen o vyrobky ale i o zivotni plany, dlouhodobe cile a podobne… Zvlaste tento rok byl skutecne vyzivny v tom, ze mi zivot ukazal, ze to co si clovek mysli, rozhodne nemusi byt tak jak zamyslel. 🙁

      1. VíTeK

       Krokodýle, já si za to můžu sám. Po traktůrkovém psychu přišlo foťákové, potom stativové, objektivové a teď prožívám světelné. Moc si to beru. Vybírám dokonalou věc a jenom tím ztrácím čas, protože v konečném důsledku nejde o věci, ale o pocity. I když si tu nedokonalou koupenou věc budu muset dodělat, tak z toho můžu vytěžit hezké pocity, že jsem si ji vylepšil.

       Napíšu na toto téma článek, Proč je život tak těžký … děkuji za námět.

       Držte se … 🙂

       1. KROKODYL

        Proc dekujes? Ja dekuji ze bude na toto tema co cist.

        PS: kdy budou nejake fotky, nesobecky bych upozornil na jedno velke riziko, kdyz cloveka chytne foceni, z nekterych se stanou “nakupovaci tehniky”. Dobra fotka se da udelat i krabici od cukru, rikava muj tata (byvaly profesionalni fotograf). Ale tim ti nechci kazit “radost” z vybirani a nakupu techniky. Jo a kdyz uz jsme u toho svetla, tak az budes vybirat radiove ovladani zablesku, tak napis 🙂 mozna bych neco mel, minimalne radu nebo i jedno zarizeni na prodej… Tak at to foti a UZ CHCI VIDET FOTKY!

        1. VíTeK

         Děkuji za to, že mi to umožní zaobírat se otázkou, proč je život (někdy) těžký a tím, že se jí budu zaobírat, tak si ujasním odpověď na ni. Jinak bych přemýšlel o jiných věcech 🙂

         Krokodýle, mám to brát jako nabídku tykání?

        2. KROKODYL

         JEJE tak to tykani mi uniklo, je mi skoro 44 tak nevim, zda jsem spolecensky neco neprosvihnul 🙂

         Ale ANo, kdyz uz nic tan na netu si vsichni tykame a v realu mi bude CTI!

        3. VíTeK

         Krokodýle, když mi začnete tykat ve čtyři hodiny ráno, tak si říkám, jestli to není únavou. Děkuji za nabídku. Nemám nic proti tomu, abyste mi tykal, když to tak cítíte …

      2. petr

       ahoj

       chápu oprávněné přání asi velké většiny lidí mít klidný,harmonický život v hojnosti,zdraví a dobrých vztazích,navíc získaný lehce a s minimální námahou

       ale tomu velmi odporuje to,co říkají mnohá učení,podívej,co říká Buddha:jeho první věta říká,že země je místo utrpení…dostáváme,co nechceme,nedostáváme,co chceme,když náhodou něco dobrého dostaneme,máme strach,že o to přijdeme..bolest,utrpení,strach,agresivita druhých…všelijaké potřeby,jejichž uspokojování nám zabere celé dny,stárnutí,choroby,smrt…to má být místo hojnosti a harmonie??

       Buddha má pravdu,je to místo utrpení

       zkrátka jsme sem přišli trpět,užívat si utrpení na mnoho způsobů

       na toto předurčení jsme ale zapomněli,a ted koukáme,v jakém to jsme srabu

       Buddha ve své laskavosti vymyslel způsob,jak se utrpení vyhnout

       já myslím,že vypořádat se s utrpením je záležitost každého člověka tady,každý po svém tomu musí přijít na kloub a hlavně to prožít…prvořadá záležitost!

       zkouška!

       jedna kamarádka to nazvala:řežavé uhlíky utrpení proměnit na diamanty Poznání

       tak mnoho štěstí

       @

       …………..

       1. VíTeK

        Vnímám to tak, že Buddha svou slavnou větou, kterou nazývá "vznešená pravda" rozsévá po světě depresi. Kdo tomu uvěří, ten si zadělává na depresi. Také jsem tomu zkoušel věřit (že život je utrpení), ale už nechci :-).

        Buddha stejně tak mohl říct, že země je místo štěstí … ale někdy si po něm šlapeme.

        1. petr

         ahoj Vítku

         jestliže jsem otrokem v kleci,mám mnoho způsobů,jak si život ulehčit

         můžu si vsugerovat,že je vše ok

         anebo si můžu svou klec uvědomit,prohlédnout a pokusit se demontovat

         já zvolil druhou možnost

         tvůj spartakus

         @

         ……………..

       2. KROKODYL

        Jo tak vcera to byl nadherny den, poprve ve svem vysnenem obyvaku, vecer, prijemna spolecnost, a UPLNE POPRVE rozdelany ohen v krbovych kamnech ktere jsem s pomocnikem Milanem zprovoznil. (Milane diky)

        Byl to skvely vecer, co na tom, ze ze zdi lezou jeste draty protoze nejsou dane zasuvky a vypinace, misto lustru objimky se zarovkou, okna jeste prekryta igelitem protoze se jeste budou stukovat spalety, kolem naradi obkladacu? NO POHODA, vcera mi doslo ze to je o tom, POCITU jaky si z toho vezmu a vcera panove a damy, to bylo nadherne!

        (tedy do te doby nez sem musel ze schodu, ta noha mne uz hodne boli, budu s tim muset neco delat)

        1. VíTeK

         Tak to je fajn … 🙂

         Představte si, že když jsem koupil krbová kamna, tak jsem pak váhal, jestli jsem neměl koupit raději ta menší, a jestli jsem neměl koupit raději litinová než plechová a jak mohl výrobce nechat trčet šrouby.

         Málem bych zapomněl, že ta kamna krásně hřejí a okýnkem se dají pozorovat plameny …

         Krbová kamna jsou skvělá věc 🙂

        2. KROKODYL

         No a asi presne O TOM TO JE!

         Ja to mel naopak! Tyhle mala, skutecne levna (pod 5000) jsem kupoval proto, ze z nedostatku casu (stavba velmi zpozdena) nemuzu instalovat predpokladanou a planovanou velkou krbovou vlozku. Ale najednou co to ? Zjistil jsem, ze tato “provizorni kaminka” mam strasne rad, ze naprosto staci pozadovanemu ucelu a hned prvni den jsem zjistil, ze nam obema vyhovuji a ze je nechame naporad.

         Takze ano, zivot prekvapuje v kazde hodine a nezbyva jen uzasnout jak je dokonaly v tom predvadet nam, ze to co si myslime ze je jedinne spravne neni zase az tak pravda a naopak dostaneme mnohokrat to, ceho si prejeme nejmene.

         PS: na ty fotky jsi nejak nereagoval… A jak dopadl vyber skel a zableskove techniky?

        3. VíTeK

         Pamatuji kamínka Petra, když jsem taková viděl v provedení s průhledným okýnkem, vyloženě se mi líbila. Co víc člověk potřebuje …

         Krokodýle, mám tu vymazlenou superčočku 100/2.8L IS a na portrétování kolíčků na prádlo a jiné makro hrátky mi stačí pár žárovek (zářivek) a světelný stan. O zábleskové technice jsem hodně četl. Chápu, proč je lepší než stálá světla, ale zatím ji neplánuji.

 2. Petr

  Někteří lidé si doposud myslí, že když je třeba někdo předjede na kole,že má asi lepší kolo. Není to pravda, pravdou je, že více šlape.

  1. kVítek

   Ano, Petře, je zbytečné nadávat na to, že soused má rychlejší motyku a proto mu rostou větší brambory. Jenom v motyce to není.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *