Lidl Parkside – stříkací pistole PFS 100 B2

Levného nářadí značky Parkside z Lidlu se rozhodně neštítím. Považuji ho za relativně kvalitní nářadí za dobrou cenu. Stačí se na něj podívat a člověk vidí slušné zpracování. Hlavní díly bývají kovové, což je pro mne příslibem výdrže.

Samozřejmě se bavíme o nějaké kvalitě za nějakou cenu a to za cenu poměrně nízkou. Když člověk potřebuje nějaké nářadí občas, nemusí si kupovat profesionální nářadí za několikanásobnou cenu.

Z Lidlu od značky Parkside mám pásovou brusku. Bruska s plynulou regulací otáček, s ložem z hliníkové slitiny za necelý tisíc Kč. Rozhodně ji nepoužívám občas, ale pravidelně. Brousím na ní dřevěné krabičky. Je to druhá nejpoužívanější z mých čtyř pásových brusek :-). Nemohu si na ni stěžovat (život mi neztěžuje), spíš naopak.

Kmitací pilka Parkside – opět bez námitek. Dělá, co dělat má.

Stříkací pistole Parkside PFS 100 B2 z Lidlu

Stříkací pistole Parkside PFS 100 B2 z Lidlu

Stříkací pistole Parkside PFS 100 B2 z Lidlu

Zde je možné shlédnout Produktové video Lidl
http://lidl.cz/cps/rde/xchg/SID-23C46DB5-B0DFBF4F/lidl_cz/hs.xsl/16239.htm

Posledním přírůstkem levného nářadí z Lidlu, které použiji jen občas, je stříkací pistole Parkside PFS 100 B2. Stála 550Kč a koupil jsem ji proto, že renovuji Terezku, což je malotraktor Terra Vari. Před mnoha lety jsem podobnou pistolí stříkal “fichtla”, neboli malý motocykl Jawa – Pionýr. Doufám, že za těch 20 let konstruktéři vychytali všechny mouchy a s pistolí bude radost pracovat.

Součástí balení je samotná pistole, náhradní tryska, prodloužení trysky, jakási čistící tryska (zřejmě něco jako miniaturní wapka) a jakási odměrka s dírkou, což je VisKoziMetr. Nejedná se o měřič visivosti ženských prsou, ale o měřič “hustoty” (přesněji vazkosti) barvy. Měří se, za jak dlouho vyteče barva z odměrky, která má ve dně dírku.

Stříkací pistole Parkside PFS 100 B2 - viskozimetr

Stříkací pistole Parkside – viskozimetr v akci – šikovná věc

Naředil jsem barvu a udělal první pokusný střik. Z pistole vylítla sprška barvy, rozhodně ne jemný rozptýlený až mlhový poprašek, na který jsem se těšil. Proud barvy jsem zkusil doladit regulačním šroubem tak, aby kapek bylo co nejméně a proud byl co nejplynulejší. Nastříkal jsem dva díly. Zklamání. Na obrázku to vypadá lépe :-).

Terra Vari závaží na kola

Terra Vari závaží na kola

Do pistole jsem nalil ředidlo, že ji vyčistím (předtím než ji odnesu vrátit do Lidlu). Ředidlo z ní stříkalo celkem plynule. Že bych měl moc hustou barvu? Barvu jsem víc naředil a dal jsem pistoli druhou šanci. Pistole se chovala podobně jako při hustější barvě.

Stříkací pistole Parkside PFS 100 B2 - výsledek

Stříkací pistole Parkside – dolní pruh na plný výkon

Při regulátoru v mínusu (na fotografii horní pruh) pistole střílela kapky, postupně jak jsem přidával výkon, kapek bylo méně a výsledek byl lepší.

Při plném výkonu (dolní pruh) byl výsledek jakžtakž přijatelný, až na to že proud barvy byl tak velký, že barva začala stékat. Musel jsem pistolí pohybovat tak rychle, že jsem vlastně stříkal naslepo bez možnosti ovlivnit množství barvy na součástce.

Výsledný pocit byl přibližně takový jako bych stříkal hadicí s rozprašovačem.

Barva byla všude kolem, někde jí byl nedostatek a někde tolik, že stékala.

Na krabici od stříkací pistole je napsáno: Množství barvy nastavitelné pro stejnoměrné nanášení barvy vhodné pro daný materiál. Rychlé nanášení barvy s maximálním čerpacím výkonem 320g/min.

A jsme u toho, proč považuji stříkací pistoli Parkside za těžko použitelnou a nevhodnou pro stříkání čehokoliv menšího než jsou vrata od garáže. Aby slušně rozprašovala, musí se dát plný výkon jenže při plném výkonu je množství barvy příliš velké. A stejně stříká nerovnoměrně.

Dovedu si představit, že mou součástku bych stříkal (například sprejem) několik vteřin, díval bych se, jak paprsek spreje postupuje a tomu přizpůsobil rychlost postupu. Anebo to přestříknul několikrát lehce.

Můj závěr – stříkací pistole Parkside PFS 100 B2

Ztratil jsem hodinu času, půl litru ředidla, značnou část drahé barvy Alkyton a nakonec jsem vzal do ruky štětku.

Stříkací pistole Parkside PFS 100 B2 je nevhodná pro stříkání menších věcí. Lítá z ní odhadem pětkrát až desetkrát víc barvy než by bylo žádoucí.

A přitom by možná stačilo málo. Myslím si, že kdyby se do ní dala menší tryska, tak bude použitelná.

Pistoli jsem odnesl do Lidlu na reklamaci a oni mi (časem) vrátili mých 550 Kč.

Pokud chcete před manželkou machrovat, že máte stříkací pistoli, ono to bručí a stříká a budete stříkat dřevěná vrata od stodoly anebo kurník, tak věřím, že se vám to s tímhle nářadím povede … a manželka bude šťastná, jakého má šikulu.

3 komentáře u „Lidl Parkside – stříkací pistole PFS 100 B2

 1. peter

  Som profesionalny maliar a poznam co dokazu elektricke striekace pištole. Nikdy by som si nekupil uz el.striekaci pistol ale vzdy len pistol na kompresor.aj ked je mensi kompresor, tak vzdy nastrieka lepsie ako el.pistol.

  Ja často nakupujem el.naradia z lidla a zatial som bol vzdy spokojny.ani zn Wagner aj ked stoji viacej, tak nestrieka o nic lepsie

  1. kVítek

   Dobrý den Petře, nemáte se zač omlouvat. Povídáme si 🙂

   Nejlevnější kompresor + pistole stojí cca 3000Kč, tahle stála 500Kč. Souhlasím s tím, že to kompresor nastříká lépe.

   Před lety jsem elektromagnetickou pistolí stříkal "fichtla" (Jawa 50) a šlo to líp, kdyby výrobce (Parkside) chtěl, určitě by to dokázal vyladit.

   Ať se vám daří … 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *