Investiční zlato? Ne, investiční knihy!

Duchovní literatura - knihovna

Každý zodpovědný člověk by se měl zabezpečit na stáří. Většinou se tím myslí nastřádat si určitý obnos, ze kterého bude ve stáří žít anebo zvolit jinou strategii. Základem všech investičních strategií je odložit současnou spotřebu a peníze (a čas) někam uložit a nejen uložit, ale rozmnožit je. Kam?

Běžný nebo spořicí účet je celkem nesmyslný způsob uložení peněz. Těch několik procent, které vám banka dá je trapných. Když uvážíme, že bankovní systém má dovoleno vyrábět peníze z ničeho a pomocí inflace znehodnocovat ostatní peníze, výsledkem tohoto druhu spoření je spíš prodělek.

Stavební spoření. Způsob, jak ze státu vytáhnout nějaké peníze. Zaplatí to ostatní. Škoda slov.

Mít co nejvíc, dětí, které se o mne postarají. Vítejte v Africe.

Kupovat zlato, akcie, investovat do fondů … Proč ne? Při vhodné strategii a příznivých okolnostech je možné, aby peníze pracovaly za nás a přinášely další peníze. O tomhle je knížka Bohatý táta, chudý táta.

Nic z výše uvedeného mne ale neláká. Nevěřím tomu, že peníze, které budu mít navíc k důchodu, nějak podstatně vylepší můj život. Že budu šťastnější. Ani moc nechápu slova jako důchod anebo zasloužený odpočinek. Každé zvíře žije, dokud může, a když nemůže, tak umře. Dělá si zásoby maximálně na jednu zimu.

Člověk si myslí, že se zabezpečí na stáří … že pak už nebude muset nic dělat anebo že nebude schopný něco dělat. Proto si musí udělat zásoby.

Své investiční strategie stavím na tom, abych byl schopný se o sebe postarat.

Stejně jako to zvíře musím být především zdravý. Zdraví není dílem náhody. Mnoho lidí si myslí, že měli smůlu, když onemocněli, anebo když měli úraz. Neuvědomují si, že tu nemoc anebo úraz si přivolali do svého života sami, tím jak mysleli, cítili a co dělali. Naše psychika funguje jako generátor energie, která do našeho života přitahuje události. To, co si zasloužíme.

Investuji hodně času do toho, abych poznal sebe sama, abych porozuměl tomu, jak funguje zdraví. Každý rok si koupím několik (desítek) knih o zdraví, psychice, vztazích.

To je moje investice.

Investiční knihy.

Investuji do toho, abych porozuměl tomu, jak funguje člověk. Aby pro mne vyšší věk nebyl obdobím, kdy nejsem schopný se o sebe postarat a vydělat dostatek peněz.

Nechci umřít proto, že nezvládnu svou nemoc, ale proto, že jsem se tak rozhodl za plného zdraví.

Doporučené čtení: Bankéř nebo lichvář? Kdo je poctivější?, Smrt jako výzva k nesmrtelnosti

13 komentářů u „Investiční zlato? Ne, investiční knihy!

  1. Lubo

    Zdravim vás.Čítam vaše články a udivujú má,lebo mám veľmi podobné myslenie.Ďakujem vám za články a názory, ktoré som si mohol prečitať a ktoré ma obohatili.Mate priamu a "triezvu" myseľ.

    1. kVítek

      Dobrý den Lubo, za takovýhle komentář jsem moc rád. Děkuji. Lidi mě mají spíš za magora 🙂 a ty střízlivé myšlenky nechápou. Tak jsem rád, že jedeme na stejné vlně 🙂

  2. Poly

    "Zdraví není dílem náhody. Mnoho lidí si myslí, že měli smůlu, když onemocněli, anebo když měli úraz. Neuvědomují si, že tu nemoc anebo úraz si přivolali do svého života sami, tím jak mysleli, cítili a co dělali. Naše psychika funguje jako generátor energie, která do našeho života přitahuje události."

    Trochu mi to evokuje nejhloupější knihu, co jsem četl- Secret.

    K věci- super článek. Možná je také dobré zmínit, že se hodně lidí důchodu ani nedožije a peníze si užije někdo jiný 😀

    1. kVítek

      Mě přijde Tajemství / Secret jako fajn (inspirující) knížka 🙂

      Ano, někdo se důchodu nedožije a někdo si ho pořádně užije … stejně jako zdravotního pojištění (daně), které je povinné a někdo je nemocný a někdo není a někdo platí víc a někdo míň.

      1. Poly

        Nedávno jsem četl článek, kde zmiňují příběh o rodině a zásobě jablek. Rodina si je šetřila a prvně se vždy museli sníst nejstarší jablka. Díky tomu rodina nikdy neochutnala jablka čerstvá 🙂

        Krásný příklad toho, že budu spořit penízky jakýmkoliv způsobem, ale budu se omezovat. Až budu v dochodovém věku, budou mít třetinovou hodnotu a stejně si jich neužiju 🙂

        1. kVítek

          Hezký příběh :-). Něco podobného jako když si člověk přinese domů nový chleba, ale ještě má zbytek starého.

          Řešením by mohlo být dělit se o to, čeho máme nadbytek, dokud je to čerstvé …

  3. Lemko

    Rozumně vzato, zlato slouží pro uchování vyžší hodnoty ve složité době. Příklad: Fabrikant prodá fabriku a vzhledem k tomu, že hrozí inflace, by nerád aby se mu peníze znehodnotily.

    Pro běžné střádatelé je investice do zlata spíše strátová (poplatky při nákupu, marže obchodnikům při prodeji, poplatky za depozit v bankách). Vždy je však nutné kupovat zlato ve formě kovu. Při koupi zlatých míncí, medailí a pod. se cena kovu zvedá o práci při výrobě (výrobě slitin,ražbě). Někdy až o 100%. Při prodeji zlata pozor ! Většina obchodníků na oficiálním trhu vykupuje zlato jako zlomkové, za hodně sniženou cenu (běžně o 40 a více %) oproti aktuální ceně na trhu (ceně v USD/OZ v daný den, hodinu… tedy ceně v US dolarech za trojskou unci ryzího Au… to jest zlata o 999,999% ryzosti, kterou investiční zlato by mělo mít). Investiční zlato v ČR nepodléha dani (DPH). Aktuální cenu zlata najdete na http://www.kitco.com (informace v angličtině)

  4. Anna

    Mám se stěhovat… a můj známý, úžasný a moudrý člověk, jen tak jakoby mimoděk povídá "a kolik kufrů máte knih"… chechtám se, že moc… "já měl sedmnáct, a když teď sedím v pracovně a civím na ně, tak si říkám, to už nikdy nepřečtu"… a já na to "jo, a zkuste jednu vyhodit, a do týdne ji budete potřebovat!" Tak jsem došla k závěru, že těch cca 30 m knih (rozuměj jedna vedle druhé otočené hřbety k tobě) přece je z té Prahy do Chebu převezu. No, a tady se dozvídám, že jsou investiční. A taky že jo!

    1. kVítek

      Knihy jsou též dobrý nástroj sebediagnózy. Když už si je člověk kupuje a čte je, tak má možnost si uvědomit, co ho to vlastně tak nějak celý život zajímá …a začít se tím případně (tak nějak postupně) i živit. Teprve pak se ta investice začne zhodnocovat 🙂

  5. Petra Adamcova

    Jestli Vás někdo považuje za magora, tak se sama prohlašují též magorem ?? Cetla jsem par článku a jen se bavím. S dovolením sdílím … ??

    Selsky rozum s trochou šafránu jednoty a jednoduchosti bytí. Klobouk dolu. A nepřestávejte rodit články.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *