Světelný stan – světla a stíny ve světelném stanu

Světelný stan se používá při fotografování a slouží k rovnoměrnému osvětlení předmětu uvnitř stanu. Nesvítíme přímo na předmět, ale na stan, který světlo rozptyluje a propouští na fotografovaný předmět.

Napsání tohoto článku jsem dlouho odkládal. Jen si to představte, koupil jsem si nový světelný stan a vzápětí jsem ho rozstříhal nůžkami a udělal z něj rozptylové desky. To je jako koupit si novou motorku, vymontovat z ní kola a postavit si koloběžku. Proč ne?!

Můj první světelný stan vypadal takhle. Byla to dřevěná konstrukce, přes kterou jsem přehodil prostěradlo a obložil stolními lampičkami.

Světelný stan první pokus

Fungoval perfektně. A protože s jídlem roste chuť, rozhodl jsem se, že si koupím profesionální světelný stan. Dostatečně velký, abych časem nemusel kupovat ještě větší. Koupil jsem značku Quantuum 75 x 75 x 75 centimetrů.

Mám malý světelný stan a nohy tak dlouhé

Nový světelný stan nesplnil má očekávání. Rovnou přiznám, že to je kvůli tomu, že jsem problematice osvětlení nerozuměl. Jde o to, že velký světelný stan v kombinaci s malými lampami umístěnými blízko u něj se chová jako malý (vzdálený) světelný zdroj a vrhá stíny.

Když vezmu sklenici medu, dám ji do světelného stanu, napravo a nalevo dám lampu, výsledkem jsou stíny kolem sklenice.

Světelný stan - sklenice medu

Pokud zdroj světla (lampu) postavím dál od stěny světelného stanu, stíny se zmenší, osvětlení skleničky je rovnoměrnější, ale světla ubude (tuším, že s druhou mocninou vzdálenosti). Jinými slovy, aby to fungovalo, musí být předmět blízko u stěny stanu, neboli na malý předmět musím mít malý světelný stan a na velký předmět velký světelný stan. Nebo musím mít hodně výkonná světla dál od stanu, nebo záblesk, což já nemám.

Měsíc jsem kolem světelného stanu rozpačitě chodil, pak jsem vzal nůžky a rozstříhal ho na jednotlivé desky. Místo světelného stanu mám rozptylové desky, které mne vyšly hodně draho.

Zde se můžete podívat, jaký vliv má vzdálenost desky od předmětu a od světla na rovnoměrnost osvětlení předmětu a na stíny kolem něj.

Malý zdroj světla vrhá stín. Například slunce. I když je velké, tak je daleko a jeví se jako malé 🙂

Světelný stan a malý zdroj světla

Velký zdroj světla nevrhá (tak ostrý) stín. Všimněte si, že lampička je v obou případech stejně vzdálená od skleničky medu. Měním polohu rozptylové desky.

Světelný stan a velký zdroj světla

Funguje to! Sklenice medu je konečně rovnoměrně osvětlená 🙂

Světelný stan = velký zdroj světla

Tohle je zkušenost k nezaplacení.

Než si koupíte světelný stan, doporučuji si ujasnit si, co chcete fotografovat, jak je to velké a čím na to budete svítit. Ať nejste zklamaní jako já.

Přeju vám dobré světlo ve vašem světelném stanu 🙂

Pokud rádi fotografujete a hledáte způsob, jak si tím přivydělat nějaké peníze, zvu vás na můj web o zahraničních fotobankách a výdělcích na nich.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *