Tradiční čínská medicína (TČM), netradiční pohled

tradicni-cinska-medicina

Přistihl jsem manželku, jak sedí na dětské posteli a v ruce má žhavý uhlík.
„To nemáš nic lepšího na práci než zapalovat dětem peřinky?“
„Tiše, ať se nevzbudí …“
„Jen ať se vzbudí! Tohle se dělá?“
„To je moxa.“
„Ať je to, co je to, tak to smrdí …“

Samozřejmě, že vím, co je to moxa. Je to něco jako vánoční František, zapálí se to, přiblíží se to k určitému místu lidského těla a ono ho to svým teplem stimuluje. Něco jako akupunktura (zapichování jehliček) nebo akupresura (mačkání).

Manželka studuje tradiční čínskou medicínu (TČM). Pochopila, že klasická medicína neléčí a uvěřila tomu, že tradiční čínská medicína léčí, když přežila 4 tisíce let.

Obávám se, že ani TČM není královskou medicínou, ale je to další medicína, která pracuje z převážné části na úrovni těla a možná i energetického těla. I když s psychikou pracuje také, nehledá tam příčiny všech nemocí. Pacient je diagnostikován a dostane takové malé černé kuličky, říká se jimi „vany“, pokud jsem to správně slyšel. Dále se používá akupunktura, již zmíněné moxování a také baňkování a určitě mnoho dalších věcí včetně vhodného jídelníčku.

Přiznám se, že TČM do hloubky nerozumím, píšu postřehy vnějšího pozorovatele. A když pacient z vyšetření odchází s krabičkou kuliček, usuzuji, že TČM věří tomu, že ty kuličky jsou schopné ho vyléčit. Kdyby tradiční čínská medicína věřila tomu, že všechny nemoci pocházejí od psychiky, jak tomu věřím já, tak by mu ty kuličky nedávala. Nebo ne?

V současné době manželka studuje různé byliny a jiné věci. Vzpomněl jsem si na sebe sama, když jsem před mnoha lety studoval homeopatii. Některé z těch věcí, co jsou v těch kuličkách, jsou k pousmání. Například trus veverky poletuchy. Nebo paroží jelena sika.

Zajímavé jsou také poetické názvy těch kuliček, například Houževnatost bambusového výhonku je universální bylinná směs TČM určená k hojení a tišení bolestí pohybového aparátu. Projasnění temné tůňky je směs při zánětech močových cest. Vyvanutí dračí jeskyně je směs pro léčbu alergické rýmy s pocitem ucpaného nosu a ztrátou čichu.

Celkově na mne TČM působí uhlazeným a vlídným zmatkem a myslím si, že manželka ztrácí čas a peníze. I když si za ten čas a peníze kupuje životní zkušenost. Ona říká, že tradiční čínská medicína má tradici a je to propracovaný systém. Že je lepší než klasická medicína. A že psychickou léčbu, které věřím já, málokdo pochopí a neuživila by se tím. Proto si raději dělá v hlavě zmatek a dává desetitisíce korun za školu TČM a kurs akupunktury. Také jsem dal desetitisíce korun za studium homeopatie. V okamžiku, kdy jsem si uvědomil, že homeopatie není léčba podle mých představ, vydal jsem se hledat něco lepšího. Něco, při čem se nebudu pacienta hodinu vyptávat, co mu je, ale podívám se na něj a „uvidím“ to.

To něco, co jsem hledal, skutečně existuje. Potkal jsem člověka, který to umí. Podívat se a vidět nemoci toho druhého. To je pro mne mistrovská léčba. To je můj cíl. To se chci naučit.

(Otázky pro bystrého hledače zdraví a té „nejlepší“ medicíny: Proč přichází nemoc? Je spravedlivé, aby se nemoc vyléčila podáním léku? Proč je dovoleno (Stvořitelem) léčit klasickou, tradiční čínskou a mnoha dalšími medicínami?)

Tento článek není pomluvou TČM, ale úsměvným zamyšlením nad tím, proč manželka „zapaluje dětem peřinky“. A také proč jim svítí na břicho laserovým ukazovátkem. Prý to stimuluje body …

Věřím tomu, že TČM funguje, stejně jako věřím tomu, že funguje klasická medicína. Na nějaké úrovni (fyzické tělo, energetické tělo) něco dělá. Ale nevěřím tomu, že TČM zasahuje (psychickou) příčinu nemoci použitím svobodné vůle. Více v článku Teorie zdraví a nemoci.

Jako bonus ještě napíšu, proč si myslím, že funguje nejen TČM a klasická medicína, ale i opravdu podivné léčitelské metody jsou schopné někomu (dočasně) pomoci. Za prvé je tu placebo. Věř a víra tvá tě uzdraví. Pokud někdo vyhledá léčitele, předpokládám, že v sobě má víru v uzdravení, jinak by tam přeci nešel. A pokud vyhledá právě nějakého konkrétního léčitele, pracujícího nějakou konkrétní metodou, tak věří tomu, že právě tento konkrétní léčitel a metoda mu mohou pomoci. Návštěva léčitele a podání léku může spustit samoléčebný proces. Za druhé, byliny stejně jako léky klasické medicíny v sobě mají nějakou energii nebo vibraci a tak se člověkem „něco udělají“.

A nyní ten bonus. Myslím si, že jakýkoliv léčitel a lékař může fungovat jako přijímač energie, kterou předává svým pacientům. Někteří léčitelé tak pracují vědomě, jsou to léčitelé, kterým říkám léčitelé energetici. Člověk se k nim chodí nabít, nebo mu posílají energii na dálku. Věřím, že něco podobného může fungovat i u normálního klasického praktického doktora, aniž by o tom věděl. Pokud věří tomu, že to, co dělá, funguje, tak s chemickými léky, které neléčí a nanejvýš maskují příznaky nemoci, předává i kus energie, která sice také neléčí, ale může dočasně zlepšit zdravotní stav pacienta („nabít ho“).

Nakreslil jsem k tomu obrázek:

lecitel-energie

Z výše uvedeného vyplývá, že nejlepší léčba, která sice také neléčí příčinu, ale vyrovnává energii, je zalézt s milovaným a milujícím člověkem do postele. Pokud při tom spolu začnete pátrat po psychické příčině nemoci („Miláčku, pojďme přemýšlet o tom, co dělám špatně a proč jsem nemocný …“), je pravděpodobnost dohledání psychické příčiny nemoci a uzdravení se velmi vysoká 🙂

17 komentářů u „Tradiční čínská medicína (TČM), netradiční pohled

  1. Radka

    Ahoj Vítku,

    i když se domníváš, že manželka ztrácí čas tím, že studuje TČM, akupunkturu a bylinky, je to její cesta a ty bys jí měl respektovat. Navíc si myslím, že pokud se Erika chce živit, jako lékařka, má velkou pravdu v tom, že psychickou léčbou žádnou díru do světa neudělá. Lidé, kteří jsou schopni tohle pochopit a převzít zcela odpovědnost za své nemoci, je mizivé procento.

    Z mého pohledu jsi na ní přehnaně přísný. Dosáhni nejdříve sám "mistrovství" a potom jí můžeš názorně předvést, že jde slepou cestou. Do té doby jsi jen a pouze teoretik, zatímco Erika je ta, která druhým pomáhá.

    1. VíTeK

      Ahoj Radko,

      Chápu, částečně souhlasím … (a cítím, že poslední dobou jsi na mě naštvaná, nebo jak to říci). Jenže tady nejde o její živobytí a pacienty. Tady jde o ní a o to, že si do hlavy ukládá nějaké myšlenky a mohla by si tam ukládat jiné myšlenky. Místo toho, aby vykročila za tím nejčistším, co existuje … kvůli sobě, tak se přizpůsobila ostatním, protože oni by to nejčistší nepochopili.

      Můžeme říct, že všechno má svůj čas. Že k tomu časem dojde, jako já jsem k tomu došel. A také můžeme zpochybňovat, jestli jsem opravdu došel k něčemu lepšímu a čistšímu. Jednoduše si myslím, že ztrácí čas. Řekl jsem to jí a píšu to sem, protože jsou to stránky o hledání toho nejlepšího léčení.

      Ono to vypadá, že tu shazuju TČM. Kdybych mlčel o tom, co si myslím a že o tom mám pochybnosti, mohlo by se stát, že za mnou žena za 10 let přijde a řekne, ty jsi tušil, že je to jinak a neřekl jsi mi to. A bude to oprávněná výčitka.

      Však už jí nechávám jít svojí cestou …

      S tím "mistrovstvím", souhlasím. Je to tak. Ale je možné poukazovat i na mistrovství někoho jiného.

      Děkuju, za (kritický) komentář.

      Hezký den 🙂

      1. Radka

        Nejsem na tebe naštvaná. Jenom jsem teď dívám na svět z jiného úhlu. Díky času stráveného vedle bolestivě umírajícího člověka, vidím řadu věcí, jako zcela nepodstatných a naprosto zbytečných.

        Nerozumím tomu, proč musíš věnovat tolik času a energie pitvání chování a myšlenkám své ženy (které navíc považuješ za chybné). To je její zodpovědnost a její cesta, ne tvoje. Místo toho, abys zdokonaloval sám sebe, nutíš druhé ke své pravdě.

        Poukazování na mistrovství druhého není to samé, jako vidět na vlastní oči fakt, že se to může naučit každý a že to funguje.

        1. VíTeK

          Děkuju za náměty k přemýšlení … (Pitvám především své pocity a myšlenky, o druhých píšu, pokud to s tím souvisí. Nemyslím si, že by to bylo zbytečné. Nanejvýš může působit trapně, že to zatím neumím vyřešit.)

        2. Jana

          Radko, už delší dobu sleduju Vaše komentáře, které mě doslova nabíjejí energií. Z Vás opravdu vyzařuje životní zkušenost, oceňuji Vaši přímočarost, otevřenost, ale i slušnost a laskavost, kterou vkládáte do svých příspěvků. Jana

        3. Tomáš

          Klaním se.

          Nevím proč jsem to také teď nebo dříve nenapsal, buď jsem srabík, nebo se snažím nemluvit druhým do ničeho, nebo se neumím tak dobře vyjadřovat.

  2. Tomáš

    "Rozbilo se auto, vzal jsem ho k automechanikovi, podíval se, zamyslel se, odběhl do dílny, přiběhl se seznamem věcí které si mám koupit a poradil mi co a jak udělat abych auto dal zase dohromady, a řekl si o 500. A příští týden že pořádá kurz používání těch věcí, kdybych měl zájem."

    Tak to je psychická léčba očima běžného pacienta.

    1. VíTeK

      To se povedlo 🙂

      Vy jste včera večeřel vtipnou kaši. Napíšu trochu jiný (doufám, že přesnější) příklad …

      Přijde pán s kočkou k doktorovi a stěžuje si, že kočičce není dobře. Pět kočiček už mu takhle umřelo a on neví, co s ní …

      A co jí dáváte k jídlu?

      Přeci ocelové matky a špony od soustruhu.

      Ale kočičky jedí maso.

      Vidíte, to mě nenapadlo.

      A co jí dáváte pít?

      Vyjetý olej z auta a kyselinu sírovou.

      Ale kočičky pijí vodu a mléko.

      Kdo by to byl řekl? Tak vám, pane doktore, pěkně děkuju. Nashledanou.

      A co kdybyste mi dal 500 Kč za konzultaci?

      Za jakou konzultaci? Vždyť jste mi řekl dvě věty a žádný lék pro kočičku jste mi nedal. To jsou dneska doktoři, už nevědí, za co by chtěli peníze …

  3. Tomáš

    > Ale nevěřím tomu, že TČM zasahuje (psychickou) příčinu nemoci

    Nevím co vše se zahrnuje do TČM, zabývám se jen odvozenými směry (práce s energií: čakrami, aurou, meridiány,…). Ale píše se že prací s energií lze odstranit myšlenkovou formu, která způsobila nemoc, lze změnit i zvyk.

    Někteří lidé praktikující TČM psychickou příčinu nemoci vidí.

    Naprostá většina samozřejmě ne.

    > použitím svobodné vůle.

    nejsem si úplně jistý co je myšleno svobodnou vůlí, komentuji jen abych citaci výše nevytrhl z kontextu, jestli to chápu dobře, u pacienta stačí už svobodná vůle uzdravit se a něco proto udělat (jít za lékařem, obětovat pro to peníze které představují čas a snahu toho člověka v oblasti kterou ovládá zase on), jako první krok

    1. VíTeK

      Nemyslím svobodnou vůli dojít k doktorovi a natáhnout ruku pro lék, ale svobodnou vůli změnit myšlenky, chování, konání, abych se uzdravil.

  4. VíTeK

    Právě jsem se dozvěděl, že podle TČM sex v zimě vyčerpává esenci. Nikoliv čchi, která se dá rychle doplnit, ale esenci, která se (prý) doplňuje léta. Jiná nauka (jóga?) zase tvrdí, že člověk má určitý počet dechů a proto má dýchat pomalu. Kombinací obojího získáme teoreticky recept na dlouhý život. Podle mne spíš smrtící koktejl. Kdo chce kam, ať tam jde … a až tam dojde, zjistí, jak to bylo 🙂

  5. ester

    …. jsem asi zamilovaná, je něžný, pozorný, umí se krásně dotýkat…chceme se milovat, ale vím, že po těžké nehodě ztratil čich. neumím si to představit milovat se s někým, komu třeba "nevoním". Zajímá se TČM a řekl mi, že vše se dá cítit nebo "nahradit" vnímáním energie….

    Napište mi prosím, jestli s máte někdo s takovou věcí zkušenosti.

    Děkuji

    1. kVítek

      Dobrý den ester,

      Zapátral bych v jeho psychice po příčinách té nehody, tam může být ukrytá také (psychická) příčina (dočasné) ztráty čichu … takhle mi to dává smysl. Věřím, že všechno se dá napravit a ztracené znovu získat. Ať se daří … 🙂

  6. Peter

    TČM proste funguje.Zdravie a psychika sú tiež neoddelitelné veci.Len taký postreh protiklady sa priťahujú jin a jang.Manželka vie čo robí a prečo a manžel ? :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *