Fotobanky – vymýšlím WorkFlow neboli tok práce

Přišel jsem o výdělek a tak jsem sáhl po tom, co je mi nejblíže a s čím jsem preventivně začal už před víc jako rokem a půl. Vyrábění obrázků pro fotobanky.

V tomto článku přemýšlím o tom, jak to udělat, abych se uživil prodejem fotografií a ilustrací ve fotobankách. Proč? Protože to má tu výhodu, že to můžu dělat prakticky kdekoliv a kdykoliv. Prakticky kdekoliv a kdykoliv je příležitost vytáhnout fotoaparát a něco vyfotografovat anebo rozložit notebook a ztvárnit nějaký nápad. Proč ztrácet čas chozením do práce, když člověk může cestovat po světě a pracovat, kde se mu zlíbí. To je můj cíl do budoucnosti a tak na něm dělám. Mám i další cíle, ty ale nejsou na pořadu dne, zatímco fotobanky na pořadu dne jsou, protože jsem nedávno přišel o práci. Přesněji řečeno o výdělek, protože práce například na zahradě je dost.

Stávající WorkFlow pro fotobanky

Ve fotobankách prodávám ilustrace už víc jak rok a půl. Po počátečním nadšení a vystřízlivění z rychlého výdělku to vypadá tak, že občas vyrobím nějakou ilustraci a dám ji na fotobanky. I když se tomu věnuji prakticky každý den, spíš dělám, co mě napadne a kdy se mi chce. Ve fotobankách mám přibližně 200 ilustrací, videí a fotografií a vydělávám přibližně 100 dolarů za měsíc na třech fotobankách (Shutterstock, Fotolia a Dreamstime). Vyrábím v průměru 10 věcí za měsíc. Většinou jsou to 3D ilustrace v Cinema 4D, občas nějaké video z nich a zřídka nějaká fotografie (Canon EOS 600D).

Stávající fotobankové WorkFlow by se dalo popsat takto:
Dělám, co mě napadne, většinou 3D ilustrace .
Dělám, pravidelně, ale jenom když se mi chce.
Prodávám na 3 fotobankách.

Při tomto živelném přístupu, který moc nebolí a baví mne, vydělávám 100 dolarů za měsíc.

Na záchranu holého života bych potřeboval tak pětkrát víc (8500Kč). Nebo spíš na zaplacení plynu, elektřiny, zdravotního a sociálního výpalného. Na přežití bych potřeboval tak desetkrát víc (17 tisíc Kč). Ale i s tím by mne manželka v tom lepším případě poslala do lepší práce, v tom ještě lepším někam jinam. Musím mířit ještě tak čtyřikrát výš. 40 a víc tisíc měsíčně jsem jako programátor už vydělával. Takže vím, že to jde. Teď jde o to, dokázat totéž vydělat ve fotobankách jako ilustrátor a fotograf na volné noze.

Podle jednoduchého výpočtu by mi mělo stačit, pokud bych zvýšil kvantitu 40 krát. Anebo kvantitu třeba 10 krát a kvalitu 4 krát.

Člověk, který mne k fotobankám přivedl, Petr Václavek dokáže za měsíc udělat víc jak 100 ilustrací (tedy 10krát víc než já) a živí ho to.

Jdu hledat své rezervy a možnosti.

Nové WorkFlow pro fotobanky

Nejdřív trochu psychiky …

Největší moje rezerva je v pohodlnosti. Zkuste brát peníze za to, že pracujete doma, nehoní vás termíny a dokažte každý den několik hodin dělat. Jako programátor jsem se měl jako prase v žitě. Otázka je, jestli jsem o tu práci nepřišel proto, že jsem si jí nevážil. Ale já jsem si jí nevážil proto, že mne přestala bavit (hlavně dělat pro jednu firmu) a chci se ubírat jiným směrem. První pravidlo: Dělej každý den od-do. Jako ve fabrice.

Soustředění na práci je taky dobrá věc. Stejně jako mít priority. Co je priorita? V tomto případě to, co vydělá peníze. Hrát si s něčím, co je zajímavé, ale nevydělá peníze je v tomto případě ztráta času. Stejně tak sledování, co je nového na internetu. Druhé pravidlo: Soustřeď se na to, co vydělává peníze. Až budeš za vodou, tak si můžeš zase hrát.

Ještě pořád ztrácím dost času tím, že zcela neovládám Cinemu, PhotoShop a Illustrator. To by se časem mělo zlepšovat samo od sebe. Nicméně musím se učit. Svoji vůbec první ilustraci ve fotobankách jsem dělal tři týdny, tedy odhadem 100 až 200 hodin. Je to tahle. Není to fotografie, ale 3D obrázek.

3/4 EURO

Jestli vydělala 1 dolar, tak je to hodně, jestli nic, tak se tomu nedivím. Učil jsem se. Později jsem udělal několik alternativ (recyklace) a přeci jen se několikrát prodala, i když žádný trhák. Třetí pravidlo: Nauč se mistrovsky ovládat nástroje.

To, že jsem začal dělat 3D grafiku v programu Cinema 4D bylo svým způsobem dobře, protože jsem získal přehled z určité oblasti, na druhé straně každá ilustrace mi zabrala několik hodin práce. Tudy cesta nevede. Výdělek ve fotobankách je spíš o kvantitě než o kvalitě. Než člověk vyrobí ve 3D pastičku na myši, má ji stokrát a možná tisíckrát vyfotografovanou a to nemluvím o myši. Proto jsem si koncem minulého roku prožil rozhodování, zda Canon nebo Nikon a koupil si nejdřív Nikon a pak Canon. Ve fotobankách už mám první fotografie a první vydělané dolary z nich. Čtvrté pravidlo: Dělej 3D grafiku (Cinema 4D), ale také 2D vektorovou grafiku (Illustrator) a fotografie plus fotomontáže (Photoshop).

Všiml jsem si, že když člověk spojí několik věcí dohromady, tak může vytvořit něco nového. Pokud něco vyfotografuju, mohu to přetvořit ve Photoshopu v něco jiného. Tohle se mi opravdu povedlo …

PF 2012

(Chválení sebe sama je nutné k udržení zdravého sebevědomí a nepropadnutí do deprese.)

Z fotografie mohu udělat vektorovou ilustraci v Illustratoru anebo texturu pro 3D objekt v Cinemě. Páté pravidlo: Využívej sílu spojení různých nástrojů.

Dosud jsem prodával na třech hlavních fotobankách (Shutterstock, Dreamstime, Fotolia). Fotobanky jsou o kvantitě, možná víc než o kvalitě. Čím víc fotobank, tím větší výdělky. Proto jsem před třemi měsíci začal prodávat na dvou dalších fotobankách (Depositphotos a Bigstock). Za ty tři měsíce jsem tam vydělal cca 40 dolarů. Není to mnoho, dal jsem tam pouze část ilustrací na zkoušku. Každých 10, 20, 100, 1000 dolarů dobrých. Šesté pravidlo: Hledej nové trhy … (Nebo si rovnou najdi novou práci.)

Každý obrázek vyžaduje určité množství práce. Nejpracnější je udělat video ve 3D. To znamená vyrobit 3D model, otexturovat, nasvítit a rozpohybovat. Pak jsou ilustrace ve 3D, pak ilustrace ve 2D a fotografie. Samozřejmě záleží, jak moc se ty fotografie upravují. Abych nedělal, co mě právě napadne, v notýsku jsem si udělal seznam nápadů a nejdřív budu dělat na těch, které vyžadují málo práce a přitom vypadají prodejně. Hodně muziky za málo peněz nebo spíš za málo času. Sedmé pravidlo: Piš si nápady a vybírej si z nich ty nejlepší.

Fotobanky jsou o kvantitě a proto je užitečné znovu používat jednou vytvořené věci a kombinovat je. Osmé pravidlo: Recykluj. Jednou za měsíc si udělej recyklační den. Nebo každý den půl hodinky.

Teď si to vytisknu a budu si to každý den číst jako modlitbu. Pravidla jsem seřadil podle důležitosti. Nejdůležitější je překonat pohodlnost a makat.

  1. Dělej každý den od-do.
  2. Piš si nápady a vybírej si z nich ty nejlepší.
  3. Recykluj.
  4. Soustřeď se na to, co vydělává peníze.
  5. Nauč se mistrovsky ovládat nástroje.
  6. Dělej 3D grafiku (Cinema 4D), ale také 2D vektorovou grafiku (Illustrator) a fotografie plus fotomontáže (Photoshop).
  7. Využívej sílu spojení různých nástrojů.
  8. Hledej nové trhy.

Může to fungovat? Musí! Petr Václavek dokáže udělat za měsíc víc jak 100 ilustrací, což je desetkrát víc než já. Když použiju každou čtvrtou ilustraci ze seznamu nápadů a nebudu vyrábět ležáky, zněkolikanásobím kvalitu. Ono to půjde. Když se nebudu štvát a dám si na to rok času, bude to pohodička.

Hlavní je, aby práce šla od ruky. Březen 2012 je zkušební měsíc. Sejdeme se za několik měsíců při vyhodnocení. Už mám nápad na další článek … Psychika a energie vydělávání peněz.

Tento článek jsem napsal pro sebe, abych si uspořádal myšlenky a naplánoval si práci. A také pro lidi, kteří řeší stejné problémy. Ať je to vydělávání peněz obecně, práce doma, anebo přímo vydělávání ve fotobankách. Vaše nápady, zkušenosti a náměty vítám …

Protože velká část fotografií na fotobankách jsou produktové fotografie, mohl by se vám hodit e-book zdarma 10 největších chyb při fotografování produktů

10 komentářů u „Fotobanky – vymýšlím WorkFlow neboli tok práce

  1. KROKODYL

    Nechci prudit Vitku, ale tou cinnosti, kdy se ti vrati naklady za Cinema 4D, Illustrator a Photoshop.

    To musi byt celkem darda poridit tyhle nastroje..

    1. kVítek

      To není prudění, ale rozumná připomínka. Programy stály asi 80 tisíc Kč, takže jsem zatím hodně v míííínusu, ale beru to jako dlouhodobou investici. A to nikoliv investici do programů, ale do znalostí s nimi spojenými.

      1. KROKODYL

        A to v tom neni jeste fotovybava. Ale beru to presne jako ty. Ja to mam jako konicka ktery prinasi poteseni a jeste k tomu nejake penizky… Moc preji at se dari!

  2. Petr Václavek

    Přeji hodně zdaru a hlavně hodně prodejů. Přejít na fotobanky, jako hlavní zdroj příjmů v okamžiku, kdy člověk na nich vydělává 100 dolarů měsíčně, to chce odvahu. Já na ně plně přešel až v okamžiku, kdy mě plně uživily. Tím tě nechci zrazovat (byl jsem v jiné situaci – bavily mě obě práce, ale nedostávalo se mi volného času, proto jsem tu méně výdělečnou ukončil).

    Hlavně se nenech odradit pomalým růstem výdělků – fotobanky mají obrovskou setrvačnost – pomalu se rozjíždí, ale stejně tak pomalu se zastavují 🙂

    1. kVítek

      Ahoj Petře, děkuji za návštěvu, povzbuzení a nabídku tykání :-). Na výdělky z fotobank koukám jako na aktivum. Jednak se něco naučím a jednak budu mít nějaký další zdroj příjmu. Je to spíš dlouhodobá investice než rychlý výdělek. Sám jsem zvědavý, jak se to nakonec okotí. V tuto chvíli, když podělím celkový výdělek na fotobankách počtem obrázků, tak to dělá kolem 6 ti dolarů na obrázek. Měj se fajn, ať se ti daří …

  3. Basti

    Taky neustále řeším svou lenost a taky občas nedostatek motivace. Ale ono to chce pořád zkoušet a ona inspirace přijde, často úplně nečekaná. Dnes se pohybuju kolem $200 měsíčně, žádná sláva. Jsem OSVČ a taky přemýšlím kam se vrtnout, ale minulý měsíc mi došla trpělivost (i prachy) a naordinoval jsem si nový režim:

    Protože mám na IStocku v současnosti maximum 20 fotek týdně, tak jsem si nastavil cíl na nahrání 20 fotek týdně. Teď už jedu čtvrtý týden a zatím to zvládám.

    Nutí mě to fotit a nespoléhat na archivní zásoby a taky mám jasně daný cíl. Na výdělcích to zatím moc vidět není, ale velikost portfolií utěšeně poskočila 🙂

    1. kVítek

      Ahoj Basti,

      Děkuji za povzbuzení. Ze začátku jsem si myslel, že fotobanky jsou o technice, ale ono je to o psychice (nevzdat to) a ještě o dlouhodobosti (vydržet).

      Tento měsíc taky útočím na $200 🙂 V notýsku, mám asi 250 nápadů.

      Ať se nám daří …

    2. euphori

      ahoj, může mi někdo poradit jak se dělají tak krásné světelné snímky? Ještě jsem se ani zdaleka nepřiblížila k tak krásným a kvalitním snímkům jak jsou na některých fotobankách.

      1. kVítek

        Ahoj, to se musíme bavit konkrétně o nějaké fotografii. Obecně si fotografové pomáhají blesky, záblesky, odraznými deskami, filtry, světelnými objektivy, doslova dělají, co mohou … 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *