Trenýrkový test duchovních mistrů, velmistrů a osvícených guruů

trenky

Jak rozeznat duchovního mistra od duchovního podvodníka, anebo od hledajícího? Trenýrkovým testem.

Po světě chodí a bloudí mnoho duchovních mistrů, guruů, léčitelů, duchovních koučů a autorů duchovních knih. Všichni se tváří, že vám mohou pomoci ke zdraví a ke štěstí a že jejich nauky fungují. Všichni tito mistři a jejich nauky mají na světě své místo, ale ne všechny jsou pro každého. Někdy pomohou i tím, že poslouží jako odstrašující příklad a ukážou, kudy cesta nevede.

Jak poznat, který mistr je ten pravý a který si na mistra jenom hraje anebo žije v bludu, že je duchovním mistrem?

Přeci nesvěřím péči o svou duši a o své tělo komukoliv, kdo se nazývá mistrem, léčitelem, učitelem, spasitelem … jenom kvůli tomu, že si tak říká a říkají mu tak jeho žáci.

Dlouhou dobu jsem zkoušel různé nauky o zdraví těla a duše, četl knihy a zkoušel, jestli funguje to, co se v nich píše. Automaticky jsem předpokládal, že autoři těch knih toho znají víc než já a že jejich nauky fungují. Jinak by přeci nepsali knihy, nepřednášeli by a lidé by jim nevěřili.

Postupně jsem přišel na to, že lidé jsou ochotní uvěřit jakémukoliv bludu a každé zboží si najde svého kupce. Sám jsem několika bludným, nebo spíš neúplným naukám uvěřil.

Většina těch mistrů a autorů jsou sami hledající. A je to vidět na počtu kursů a seminářů, které absolvovali a uvádějí je. Proč navštěvují další a další semináře, dělají si další kursy a nechávají se zasvěcovat do nových nauk?

Protože zatím nenalezli to, co sami hledají. Zdraví a štěstí.

Je dobře, že hledají. Na rozdíl od ostatních oni hledají veřejně, píšou o tom knihy a nechávají si za to platit. Jejich čtenáři a pacienti jsou vlastně testovací králíci jejich nauky, kterou uvařili ze všeho možného. Anebo nehledají a ždímají z lidí peníze. Naděje na uzdravení umírá poslední.

Každý člověk je volán k tomu, aby byl duchovním mistrem, aby se mistrovsky naučil vyznat se ve své psychice a být šťastný. Stejně jako se naučil jezdit na kole.

Abych oddělil zrno od plev a skutečné mistry od těch zatím hledajících, vymyslel jsem trenýrkový test duchovních mistrů. Původně jsem používal pyžamový test, ale trenýrky mi připadají víc literárně atraktivnější.

Když se někdo tváří jako duchovní mistr, guru anebo léčitel, který se zabývá minulými životy a karmou, zeptám se ho, jaké mám na sobě trenýrky.

Jestli je to opravdu duchovní mistr, určitě se dokáže svou duší napojit na moje trenýrky a načíst jakou mají barvu a vzor, například že jsou to trenýrky s krtečkem. Pokud mám slipy, měl by říct, že mám slipy, jaké jsou značky, kde jsem je koupil a kolik stály. Měl by mi dokázat říct, jak se o své slipy starám, jestli je správně peru a žehlím …

Úplně jednoduše pokecat o trenkách anebo o slipech, tomu říkám duchovní mistrovství.

Napsat knihu o duchovnu, hrabat se v minulých životech, čistit karmu, harmonizovat čakry, vyhánět ďábla, to dokáže kdekdo. Ale napojit se na moje trenky, to vyžaduje jistou duchovní úroveň.

Reakce na trenýrkový test jsou většinou vyhýbavé. Někteří mistři se cítí dotčení, že si dovoluji je zkoušet. Někteří rovnou přiznají, že neumí načíst barvu mých trenýrek a někteří ani nechápou, co to po nich chci.

Další věc, kterou používám, když zkoumám nějakého mistra nebo léčitele je, že se podívám na jeho fotografii, například v knížce nebo na internetu. Dívám se, jak zdravě vypadá. Jestli se usmívá nebo úsměv předstírá, jestli je šedivý, plešatý, hubený, tlustý …

Poslední věcí, na kterou se zaměřuji u duchovního mistra, je jeho pozemský věk. Mistr by měl mít zvládnutou nesmrtelnost. Pokud je mu méně než 160 let, dávám si pozor … i když občas se povede i mladší mistr.

Tímhle článkem nechci naházet všechny duchovní učitele, kouče a psychology do jednoho pytle a tvrdit, že se od nich člověk nic nenaučí, protože to nejsou ti nejvyšší mistři a osvícení guruové.

Od každého člověka se dá něco naučit. Kdo se chce naučit sčítat, ten nepotřebuje učitele, který zvládá diferenciální počet a lineární algebru. Říká se, že když je žák připravený, ten správný učitel se objeví …

Prvních deset let hledání trenýrkový test ani nemusíte používat a přesto se toho hodně naučíte. Teprve když zjistíte, že mistrů jsou tisíce a (téměř) žádná nauka pořádně nefunguje, protože ač posloucháte rady mistrů, vaše zdraví se nelepší a štěstí si s vámi hraje na schovávanou, můžete přitvrdit … a použít trenýrkový test.

Přeji vám úspěšný výběr svého duchovního mistra 🙂

17 komentářů u „Trenýrkový test duchovních mistrů, velmistrů a osvícených guruů

 1. Ann

  Nespokojenost s naplněním misky zdraví a spokojenosti jsem zažila u své matky. Dokud byla s otcem (nerozuměli si), obrážela všemožné církve. Pak byla sama a postupně si uvědomila, že je na tom lépe. Našla si partnera a chvíli bylo vše dobré. Po důsledném zažití vztahu ale přikročila k dalšímu hledání (o ne úplně spokojeném partnerském vztahu vím)

  chodí na růžné sezení, přidává se na internetu k politickým diskuzím a protestům. Dle mě je především důležité, žít ve vyrovnaném, spokojeném a naplněném vztahu s partnerem. Jakmile to tak není je "neco" špatně (nepohoda v práci tomu přidá). A pak teda přichází fáze hledání, dotazování, bádání … Než to můj partner pochopil, hledala jsem jinde. Seznamovala jsem s jinými lidmi a byla připravená ho opustit pro lepší soužití. On ale dospěl k tomu, že nikdo jiný, než já mu nebude tak blízkou osobou. Tato fáze by neměla trvat dlouho?! Žít pro někoho druhého je přínosné pro spokojenost obou. A pokud se to podaří, nic jiného již v podstatě není třeba a ze situace vyplyne 🙂 Nebo ne?

  1. kVítek

   Řekl bych, že člověk má žít ve vyrovnaném, spokojeném a naplněném vztahu především sám se sebou. Mít partnera je až nadstavba. Když člověk nevydrží sám se sebou, nevydrží ani s partnerem.

   I když se může zamilovat do partnera a na nějaké hledání sebe sama zapomenout, časem začne vidět partnera střízlivě, přestane být opojený a jelikož není spokojený se sebou samým, začne znovu hledat sebe sama. Někdy ale místo sebe sama zase hledá jiného partnera.

   Ale všeho s mírou, kdyby člověk čekal, až najde sebe sama, může se mu stát, že se neseznámí 🙂

   A i nepovedené partnerství je k něčemu dobré.

   1. Ann

    To s tím nepovedený partnerstvím je jistě pravda. Jedno takové mám za sebou a zůstali jsme především dobří přátelé 🙂 ze všeho co píšeš ale vyzařuje až urputné hledání co a jak ?! možná se pletu ?! každopádně těšit ze i z blbostí a na maličkosti je kořením. Jinak jsem až alergická na ortodoxní spásné metody, které jsi popisoval ve článku 😀

 2. petr

  ahoj Vítku

  duchovního mistra jsi příliš nedefinoval,píšeš že ti má pomoct ke zdraví a štěstí,že se má starat o tvou duši…no to druhé bych bral,to první mín

  podívej na žáky různých mistrů v dějinách,nalezení učitele bylo spíš předznamenání utrpení a boje(snad za všechny Marpa a Milarepa)

  píšeš že mistr je stále hledající,to chápu a souhlasím s tím…nevidím totiž v mé praxi konečnou hranici,stále se dá vyvíjet,ovšem hledání samotné se mění a vyvíjí také…

  a ted:

  co znamená znalost=vidění tvých trenýrek pro uvedení tě do zdraví,štěstí,pro zkontaktování tě s tvou Duší?

  já myslím,že nic

  vidět tvé trenýrky není žádná vysoká duchovní úroveň ani nijak zvlášt s ní nesouvisí

  Mnoho lidí-esotericky školených na dálkové vidění(RW) toto snadno určí,i když budeš 1000km od nich daleko–a nejsou to žádné zvláštní duchovní kapacity a o tvé zdraví a štěstí by se vůbec nedovedli postarat ke tvé spokojenosti…byt lze připustit,že tato jejich schopnost jim už dává jakousi esoterickou úroven

  závěr:

  stejně,jako bys nedělal trtest s učitelem diferenciálů,je zbytečný i pro duchovní mistry

  např já spolu se Sokratem bychom ti asi řekli:NEVÍM,ale když si SVLÉKNEŠ kalhoty,budeme vědět!!!

  1. kVítek

   Ahoj Petře,

   Nečekám od mistra, že se o mne bude starat. Co může udělat, je ukázat mi cestu a nechat na mě, jestli půjdu právě touto cestou. Aby mi mohl ukázat cestu, měl by umět načíst (vidět), kde právě na té cestě jsem a jako bonus uvést barvu a údaje na lístečku mých trenek.

 3. petr

  mistr ti ukáže,kdo jsi

  tak,že ti ukáže-kdo je on

  takže to možná trochu víc pochopíš

  ………………………

  já na mistry v těle,když jsem po nich toužil,moc štěstí neměl,plně jsem se jim oddal,pak studoval nauku,pak začal mít pochybnosti-a tím i dotazy…a místo zodpovězení dotazů jsem byl označen za štourala a narušitele a vykázám nebo sem odešel sám…

  tyto "špatné" zkušenosti se ale nakonec ukázaly jako pozitivní,protože o to dřív jsem našel pravého Mistra-v sobě SEBE SAMA…po 30ti letech hledání…

  nyní jsem studentem školy TAD-RAU-CHAR(shodou okolností od včerejška,kdy jsem byl přijat)

  u tebe nahlížím podobné kriticko syntetické myšlení a přeju ti snadnou a zároven těžkou Cestu…

  @

  ………….

  1. kVítek

   To jsi dobře udělal, že jsi šel hledat dál … taky jsem věřil několika lidem a nenašel u nich, co jsem hledal.

   A taky zpětně viděno jsem získal zkušenost.

   A abych neztrácel čas tam, kde toho moc není, jsem zavedl trenýrkový test 🙂

   Ale není tomu tak, že bych hledal mistra. Čím víc někdo spoléhá na knihu, školu, mistra, učitele, tím méně spoléhá na sebe. Uvědomuji si svá slabá místa, ale s tím mi žádný mistr nepomůže.

 4. petr

  "Čím víc někdo spoléhá na knihu, školu, mistra, učitele, tím méně spoléhá na sebe…"

  není problém vidět knihu jako pomoc,kterou sis sám přivolal

  co je venku-to je uvnitř

  řídíš se svým vnitřním hlasem,svou intuicí,svým vyšším JÁ–a ono tě dovede do lesa,ke knize,na kurz…

  a les,kniha,kurz je v tobě…

 5. petr

  ahoj Tomáši

  rád bych ti o škole napsal,ale jsem vázán mlčenlivostí neb jsem zatím v přípravném období

  přeji ti,abyses také dostal na tu správnou Stezku Pravdy,kterou sleduješ….

  @

  ……………

  1. kVítek

   Ahoj Petře,

   Pokud pro odpověď použiješ tlačítko Odpovědět, tak dotyčný dostane e-mail s upozorněním a může zareagovat. Tlačítko Nový komentář slouží k založení nového vlákna komentářů.

   Pokud nějaké učení tají sebe sama, tak je podezřelé. To by mohla být další podmínka kromě trenýrkového testu. Tím neříkám, že všechny informace jsou určené pro každého. Každému stačí to, co je ochotný pochopit a zpracovat.

   Informaci, jak se nějaká škola jmenuje, kdo ji vede, hlavní myšlenky, internetové stránky, to je základ vstřícnosti, otevřenosti …

   1. petr

    ahoj Vítku

    tak snad to Tomášovi dojde

    mlčenlivost může být užitečná

    možná znáš žáky,kteří po pročtení pár knih a absolvování pár seminářů s očima navrch hlavy vychvalují své nové učení…

    tak tomu sem se chtěl vyhnout

    pár info:

    učení TAD-RAU-CHAR je částí Stezek Pravdy,které momentálně sílí na zemi

    pracuje intuitivně

    bez profitu

    bez doktriny,bez esenciální knihy..

    celosvětově

    bez koordinátora

    je provázeno nenáhodnou synchronicitou

    šíří se lavinovitě

    kdo v něm opravdu zatouží pracovat,ten se tam dostane..

    zdar

    @

    …………..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *