Badatelé vybádali, že globální oteplení před 150 milióny let způsobili dinosauři, protože moc prděli. Ročně naprděli kolem 520 milionů tun metanu, což je skleníkový plyn. Pokud jste někdy byli ve skleníku, tak víte, že je tam teplo.
Badatelé také vybádali, že spotřebováváme jeden a půl planety. Zemi trvá jeden a půl roku obnovení zdrojů, které lidé spotřebují během jednoho roku. V roce 2050 prý to budou téměř tři planety. Ve státech Evropské Unie se už teď spotřebovává 2,66 planety.
O planetu Zemi se nebojím, ta se o sebe postará. Poradila si s prdícími dinosaury, poradí si i s námi.
Je dobře, že planeta není nafukovací a že zdroje jsou vyčerpatelné, protože bychom se nenaučili být dobrými hospodáři a brát ohledy na druhé tvory a rostliny. Například omezené množství lesů nás nutí k tomu, abychom se o lesy starali. Když kus lesa vykácíme, abychom ho zase osázeli, aby ho za sto let mohl vykácet někdo jiný.
Přijde mi na hlavu (jakože debilní) dávat vodu do umělohmotných lahví a prodávat jí jako balenou vodu. Mrhat kvalitními průhlednými plasty tak, že se použijí na zabalení vody a tu vodu vozit v kamionech po světě. To je tedy byznys.
Čekám, že někoho napadne, že vzduch, který dýcháme, nemá dost kyslíku a mohl by se prodávat balený vzduch s přídavkem kyslíku. Lidem se pomocí reklam zmasírují mozky, že normální vzduch není dost dobrý a byznys s baleným vzduchem se rozjede.
Podobně nedůvěřivě sleduji plýtvání hliníkem na nápojové obaly. Kolik lidí plechovku od piva odnese do sběrny a kolik jí hodí do popelnice. Z tohoto hliníku by se mohly vyrábět karoserie automobilů, které by byly lehčí a tím i úspornější a nerezavěly by.
Dalším způsobem plýtvání je vyrábění výrobků, které nejdou opravit jako například motor mého vysavače Philips Performer. Když jsem u jiného vysavače četl reklamní hlášku “bezúdržbový motor”, došlo mi, co tím nejspíš výrobce myslí. Je to motor, který nejde opravit. Místo neopravitelný motor ho pojmenovali bezúdržbový a udělali z toho přednost. Nerad bych výrobcům křivdil.
Další (ne)povedený byznys jsou biopaliva. Při jejich výrobě se jednak spotřebovávají fosilní paliva (ropa) na ježdění traktorů a na hnojiva. Druhak biopaliva snižují životnost motoru a zvyšují spotřebu. Třeťak výroba biopaliv zvyšuje cenu potravin.
Bojím se uprdnout na záchodě, abych nezpůsobil globální oteplování. Utírám si zadek půlkou toaletního papíru, abych šetřil naše lesy. Sedím tam ve stínu úsporné zářivky, abych neplýtval elektřinou, a přemýšlím, jak zachránit planetu Zemi.
Nemyslím si, že člověk může zachránit planetu, ta se zachrání sama – před člověkem.
Co může udělat člověk, je chovat se šetrně. Nebýt otupělý a vnímat souvislosti.
Nekupovat výrobky, které způsobují plýtvání přírodními zdroji. Například balenou vodu. Dát si tu práci zjistit si, co, jak a z čeho se vyrábí, jakou to má životnost a jestli to jde opravit. Vynásobit si cenu trvanlivostí.
Jako spotřebitelé bychom se měli naučit myslet globálně. Stejně jako myslí globálně výrobci (korporace).
Kapitola sama pro sebe je (velko)výroba potravin s éčky. To je taky na hlavu.
Je to zajímavé, ale veškerou moc nad výrobci máme my – spotřebitelé. My roztáčíme spotřebovávání planety našimi rostoucími potřebami.
Problém je v tom, že hledáme štěstí na nesprávném místě – ve větší spotřebě.
Původně jsem psal článek o tom, jak zlí výrobci ničí planetu, tím že vyrábí nekvalitní a zbytečné výrobky.
Pak mi došlo, že to po nich chceme my – spotřebitelé.
A teprve v poslední větě mi došlo, že my – spotřebitelé jsme se zaměřili na spotřebu místo na tvoření. Že si chceme pocity štěstí koupit tím, že si něco koupíme v obchodě.
Ano, casto se stava, ze si pocit stesti chci prostrednictvim nakupu jaksi “koupit” ale zase bych nehazel vsechno do pytle… Treba kdyz si koupim nejaky nastroj a pak mam radost jak se mi s nim dobre pracuje kdyz neco tvorim, tak bych zase az tak zlym, nakupemseuspokojujicim spotrebitelem byt nemusel ne?
Házet všechny do jednoho pytle, to ne. Nicméně pokud spotřebováváme víc jak jednu planetu, tak buď je nás moc, nebo jsme se moc zaměřili na spotřebu, nebo badatelé udělali chybu a špatně to spočítali.
Růst a spotřeba je zaklínadlo. Ekonomové a politici volají po růstu, podporují ho výrobou peněz a úvěry. I stát spotřebovává víc, než vyprodukuje (mínus rozkrade se) a zadlužuje se.
No a já si myslím, že fígl je umět vytěžit pocity z toho, co mám už teď. Když se nenaučím být šťastný i v chatrči, tak mi nepomůže, když si nakoupím spoustu věcí. Tím neříkám, že věci samy o sobě jsou špatné, že máme žít v chatrči, nemít nic a chodit pěšky.
Pokud máš radost ze svých nástrojů a tvoříš, tak to mne těší 🙂
Ano tvorim, prave vcera jsem “neco” vytvoril. Odvazne jsem si myslel ze bych to nafotil a poslal ti tojako ukazku mozna snad kdyz budu hodne odvazny i navod pro nekoho komu by se to mohlo hodit. Ale jeste je to ve stadiu prototypu ktery ceka na realny test.
Bohuzel realizaci prekazilo to, ze u nasi jedne z kocek se najednou zhorsil zdravotni stav, musela odpoledne k veterinari a dnes v noci jsem ve 3:00 musel jeste jednou akutne vytahovat pani doktorku z postele. Koca je na kapackach a pak si teprve clovek uvedomuje hodnoty, ktere jsou a ktere nejsou dulezite Dej na vahu bohatstvi a prepych a nadruhou missku napriklad lasku a zdravi ziveho tvora, ktery tady ted bezmocne lezí a clovek mu pri nejlepsi vuli nedokaze pomoci 🙁
Dobri lide, drzte ji prosim pesticky a poslete ji alespon v duchu trochu energie, at se z toho dostane… Dekuji za sebe i za ni.
Energie poslaná nikoliv kočce, ale všem zúčastněným 🙂 Neb nemoc nepatří kočce samotné.
Pokud máš něco zajímavého, tak mi to můžeš diskrétně poslat e-mailem. Taky chci stavět kurník 🙂 Teďko jsem se chystal betonovat, ale venku začalo krápat, tak se jdu podívat na radarová data, kudy ty mraky poletí. Lepší bude poprosit o bezdeštivé počasí. A navíc betonu déšť nevadí. Hezký den, mňau … 🙂
ahoj
po delší době
obchodníci prodávají,protože kupující kupují
kupující kupují,protože mají potřeby
proč máme potřeby?
takto jsme smontovaní-jíst,pít,dýchat,teplo,domov,bezpečí….a ano,stovky dalších,uměle vyvolaných…když jíst,tak maso nebo zeleninu?syrové nebo vařené?takové a makové…vše po ruce v marketu…a možná i ten vzduch bude s příchutí…
jedna cesta je stále lépe a lépe zabezpečovat rostoucí potřeby a druhá je člověka demontovat a potřeb ho zbavit
já jsem pro druhou možnost…
@
……………
Ahoj Petře,
Já jsem pro kvalitní uspokojování skutečných potřeb (nikoliv těch umělých), Demontovat se nebudu a asketou se taky nestanu, to už mám za sebou, je to trápení sebe sama. (I když ty hmotné potřeby mohou být hodně malé.)
Hezké dny … a zase někdy naviděnou 🙂
asketa je ten,který si potřeby odpírá,může to dělat s radostí z asketizmu…toto byl 9 let i můj případ
anebo askezí trpí,což je politovánihodné,at už to dělá z jakýchkoli důvodů
a propo:jsem ochoten se vsadit,že za dva roky od tohoto dne,se budeš na své potřeby at už oprávněné nebo umělé dívat jinak
@
…………
To je správná poznámka, záleží proč a jak někdo něco dělá.
Podle Wikipedie: Pojem asketa pak značí toho, kdo se prakticky zříká světských zájmů, aby mohl dosáhnout pokroku v duchovním životě. V určitém kontextu může askeze znamenat též určitý druh umrtvování či trýznění těla.
Podle slovníku cizích slov: Askeze je odříkavý, zdrženlivý, na sebe přísný způsob života.
A právě tu přísnost a trýznění a umrtvování (a neuspokojování potřeb) považuji za špatné (a taky jsem to dělal).
Někdo (katoličtí kněží) se třeba vzdávají (nebo ne tak tváří) sexu a partnerského vztahu a myslí si, že je to duchovní. Přitom jeden sex (milování s partnerem) může být třináctkrát duchovnější než tucet kázání v kostele.
Bohužiaľ je nás veľa to je pravda ale my sme vyspela civilizácia až na to že dovoľujeme zopár idiotom ovládať naše životy.Je nás 7 miliárd ale dokázali by sme spraviť doslova skok v tom aby sme sa uživili a nebolo by potreba ani ľudí na túto prácu stačí technologia a automatizácia veľa ludí to kritizuje že prídu o prácu ale prečo robiť niečo takéto keď človek je slobodná bytosť a každý z nás by mal mať právo na teplý domov a informácie či už pracuje alebo nie pokiaľ to nepochopíme bude nám za krátku dobu ámen.
Obávám se, že v některých oborech, například výroba potravin automatizace moc nepomůže. Traktor sice umí orat podle GPS, ale úrodnost to nezvýší. Pokud uvážím, že hnojiva se vyrábějí z ropy, lidí je čím dál víc …
Hlavně si ale myslím, že lidé nejsou připravení na ráj na zemi, nedokázali by si ho vážit a být za něj vděční. Stačí se povídat, jak recyklují odpad a kolik jsou schopní toho nechat v přírodě. Nebo jak volí politiky a mají při tom nataženou dlaň.
To chce čas a zkušenosti, někdy i bolestivé.
Přesto si myslím, že se dá být šťastný už teď 🙂
Jako vždy Vítek nadnesl zajímavé téma . Problém není ve spotřebě , ale v zpracování. Co tím chci říci ty prdy o , kterých mluvil to je klíč. Existuje technologie jmenuje se bioreaktor je jednoduchá ověřená chce to jen ji použít. Odpadní fekálie se v bioreaktorech promění v plyn do motorů v elektrickou energii a hnojivo na pole . Na polích díky tomu vyroste spousta rostlin a ty vyprodukují kyslík . Spotřebují dusík a skleníkové plyny . Takže řešení je . Dokonce to je priorita EU . Takže Vítku už se na tom máká otázka je jestli se to bude dělat správně doporučuji číst noviny 🙂
Těším se na každý užitečný vynález 🙂
Jenže jakmile se toho ujme EU, tak nám předepíšou složení a rozměr stolice, namontují eurobioreaktor do každé rodiny a zakážou prdět.
Podľa mňa veľká väčšina je ale vždy sa nájde zopár ktorý sa s tým vnútorne nevysporiadajú a budu robiť bordel.