Otázka, jak přežít, nezahrnuje jen přežití ve volné přírodě, ale také přežití v rozbořeném a opuštěném městě nebo na smetišti. Není důvod odmítat věci, které se přímo nabízejí například k rozdělání ohně.
Třeba někde potkáte manganistan draselný neboli hypermangan, chemický vzorec KMnO4. Je to látka se silnými oxidačními vlastnostmi. Pro svou zdravotní nezávadnost jsou roztoky KMnO4 používány k dezinfekci potravin, např. masa nebo syrové zeleniny v rizikových oblastech. Když máte manganistan, můžete zabít několik much jednou ranou. V tuhém stavu vám pomůže rozdělat oheň anebo sestrojit nějakou zábavnou či destrukční pyrotechniku a rozpuštěným ve vodě můžete dezinfikovat pitnou vodu, potraviny a případně poranění.
Manganistan draselný najdete v lékárničce, v lékárně, v některých drogeriích a chemických závodech. Jsou to kovově lesklé krystalky černé barvy, které se ochotně rozpouštějí ve vodě a barví ji do slabě růžova (dezinfikovanou vodu možno pít), silně růžova (možno dezinfikovat rány) až černo fialova (ošetření plísně).
Protože vím, že manganistan je okysličovadlo (jen se podívejte, jsou v něm čtyři kyslíci) a používá se v pyrotechnice, napadlo mne ho s něčím smíchat, něčím do toho praštit a tak zažehnout oheň. Zkusil jsem ho smíchat s dřevěnými pilinami (brusný prach), s cukrem a s moukou. Poměrem jsem si hlavu nelámal, namíchal jsem přibližně stejný díl obou látek. Experimentovat mohu později. Zabalil do papíru, položil na kus betonu a druhým kusem betonu do toho praštil.
Asi na pátou ránu jsem se správně trefil a směs manganistanu a pilin se dala do pohybu a shořela i s papírem plamenem. Úspěch.
O něco menší úspěch předvedla směs s cukrem, ta vyhořela bez plamene ale s kouřem.
Směs s moukou se zažehnout nepodařilo. Buď dostala malou ránu, nebo byla špatně namíchaná, nebo to jednoduše nefunguje.
Pro úplnost dodávám, že funguje také směs manganistanu draselného s hliníkovým prachem, podle poměru obou látek se může jednat o výbušninu, tak pozor na prstíky a na oči. Chceme přežít a ne se zmrzačit nebo zabít.
Pamatujte, že oheň je dobrý sluha a zlý pán a manganistan dětem do ruky nepatří, stejně jako zápalky a „inteligentní plastelína“. Skvrny od manganistanu na oblečení se dají odstranit pomocí kyseliny octové. Hnědých skvrn na pokožce se nebojte, zmizí za několik dnů.
Ohni zdar, příště to zkusíme zase jinak …
skuste smichat hypermangan s glicerinem.
Dobrý den,
Zkusil jsem, nasypal manganistan a kápnul glycerin. Bylo kolem nuly stupňů. Nic se nestalo. Tak jsem přiložil zapálenou sirku a nějaká reakce nastala. Spíš to vybublalo, než aby to hořelo. Věřím ale, že to funguje a má to grády, jsou videa na YouTube.
Děkuji za námět, a přeji hodně radosti a bezpečné pokusy 🙂
Naškrabal jsem nožem ze sucheho dřeva malé třísky a v poměru 1:1 smíchal manganistánem,zabalil do papíru a na kameni do toho uhodil jiným kamenem!!!Po třetím úderu popír začal hořet!Funguje to.Ruda.
Hezké, blahopřeji 🙂
ja som napriklad kupil sirne knoty pomlel ich na jemny prasok a ostala mi sira ktoru som zmiesal z hypermanganom a ciernym rozdrvenym uhlim a mate strelny prach vsetky prisady su lahko zohnatelne sirne knoty kupite v zahradnictve.
PS:nedavajte to do umzvadla nove je drahe!!!!!!!!!!!!!!!!!
ak date vela hypermanganu a stlacite to tak mate ranu jak z dela
Typický střelný prach se vyrábí z ledku, síry a dřevěného uhlí. To si člověk může vyrobit pro radost, aby viděl, že to funguje. Jinak si spíš nakoupí rachejtle a má to barevně. Hlavně opatrně.
ja us sem nekolik pokusů dělal s dusičnanem draselným a je to super chci ale skusit manganistan draselný protože má 4 molekuly kyslíku narozdíl od ledku který má 3 dávat do toho mouku nemá smysl jestli chcete dělat samozápalnou směs a chcete aby vám to chytlo potřebujete aspoň 50% když drtíte sirné knoty jak to drtíte mě střelný prach z dusičnanu draselného nefungoval jenom mi to hořelo a nebouchalo ale je možnost i ledek amonný jestli s ním máte zkušenosti děkuji za odpověď
e mail : skaut.paplik@seznam.cz
manganistan s glycerinem. Manganistan je lépe nejprve rozetřít na prášek, krystalky jsou moc hrubé. Trochu rozetřeného manganistanu zabalit do kousku papíru, nejlépe savého, např. takovej PANAPR je výbornej :), vytvořit takovou malou kuličku 5-10mm v průměru a teprve na ten papír nakapat trochu glycerinu a po chvilce (25-50 s) to krásně zahoří :). Nebo na nehořlavou podložku nakapat trochu glycerinu a vytvořenou kuličku manganistanu v papíru do glycerinu položit.
Dobrý nápad, děkuji …
Jako kluk jsem si vyráběl bouchací kuličky. No, spíše kule. V poměru 1/1 jsem opatrně namíchal na kusu igelitu směs suříku (dnes je již velmi málo k mání, je jedovatý a dělala se z něho barva proti korozi, obsahuje olovo)a jemného hliníkového prášku (myslím, že se to jmenovalo minium). Do toho přidal dva či tři kameny, přehnul jsem igelit a celé jsem to zamotal textilní lemovkou na koberce. Pečlivě jsem to utáhl. Byla z toho koule, co se mi sotva vešla do dlaně. Tipnul bych tak 200g.
Byla to náramná legrace pozorovat kamárády, co měly mezi matičkami na šroubu nastrouhané hlavičky ze zápalek. To jen tak prsklo a nic. Nedalo mi to a hned jsem se převedl. S tou kouláí jsem razantě švihnul o asfalt na sídlišti. Raději jsem se hned zdekoval. Protože ta rána probrala nejméně 10 baráků kolem. Ohnivá koule měla tak metr a půl v průměru, kolem hlavy mi prolétl jeden z těch šutrů, zachvěly se tabulky a na asfaltě zůstal rudostříbrný flek tak 3/4m v průměru. Podotýkám, že nestačilo tu kuličku jen tak hodit z balkonu na beton. Ten úder musel být značně razantní. Když si uvědomím, že stači přidat jen citlivější roznětku.. .
Dobrý den maori,
Rád bych uvedl pro případné zájemce, že v té době si člověk nemohl koupit balíček megapetard za 10 korun, protože v obchodě nebyly, a tak se vyrábělo podomácku … na vlastní nebezpečí.
Ja som to v časoch mojej mladosti miešal v pomere 1:2 surík:hliník a tomu stačilo aby to padlo z polmetrovej výšky. Červenostrieborný fľak nasvedčoval o nedokonalom zhorení zle namiešanaj zmesi. Pri správnom pomere ostel fľak šedý s žltkastým stredom a dym po výbuchu vytváral efektný hríb. ….Kam sa dnes hrabú kadejaké komerčné Megatresky!
super tip na rozdělání ohně, já jsem naposled použil klasiku luk z článku http://www.army-store.net/clanky/jak-v-pripade-potreby-rozdelat-ohen a taky jsem se po chvilce námahy rozdělal.
Dobrý den / Ahoj Petře,
Video na stránkách nefunguje. Já jsem to zkoušel taky a nepovedlo se … 🙂
https://deosum.com/Articles/210-jak-ne-rozdelat-ohen-trenim-drev.aspx
no,manganistan je desinfekcí jen ve velmi zředěné formě.jako tuhá látka ,je jedovatý ,takže bych ho rozhodně na rány nedával když to není velmi slabý roztok.