Záložní zdroj APC SurgeArrest + Battery Backup 325VA, zkušenosti

apc-325va

Nejdřív trochu improvizované teorie … hromy a blesky
Blesk je elektrický výboj o napětí několika miliard voltů a délce několika kilometrů. Taková větší jiskřička. Stejná jiskřička jako u piezoelektrického zapalovače anebo u zapalovací svíčky automobilu. Když taková jiskřička skočí na dráty vysokého napětí, vznikne přepětí, které se šíří po těch drátech. Sice jsou tam různé svodiče přepětí (bleskojistky), které mají za úkol to přepětí zlikvidovat, může se ale stát, že to přepětí proleze transformátorem a dostane se po vedení 220/380V až k vám do zásuvky. Nebo ten blesk trefí vedení 220 voltů a hurá přímo do vaší zásuvky. Nebo ho ani netrefí, ale to napětí se do toho vedení indukuje, když ten blesk zajiskří někde poblíž. Cesty blesků a přepětí jsou různé. Stejně jako cesty lidské. Dřív to ani tak nevadilo. Člověk měl doma žárovku a nějaký motor a těm kratičké přepětí nevadí. Dneska je ve většině domácností osobní počítač, HI-FI věž, DVD přehrávač, satelitní přijímač, samozřejmě televizor a těmto přístrojům se přepětí příliš nelíbí. To jako, že je může poškodit.

Přepěťová ochrana
S rozšiřováním elektroniky vzrůstá potřeba přepěťových ochran. Nejlevnější přepěťovou ochranu koupíte za stovku, a když jí rozeberete, najdete v ní tři napěťově závislé nelineární odpory (varistory), které udělají to, že když se na nich objeví přepětí, tak ho jednoduše skrze sebe svedou. Co mi není jasné, je to, jestli přitom ten varistor padne za vlast a pak už nedokáže svést nic a uživatel o tom ani neví, anebo jestli ještě funguje dál. Bylo by trapné, kdyby měl člověk přepěťovou ochranu a ona by byla pokažená a nic by nechránila. To mi můžete někdo povědět, jak poznám, jestli přepěťová ochrana funguje. Na druhé přepěťové ochraně, co doma máme, která stála 250Kč, je zelená svítivá dioda s nápisem protected. To už vypadá rozumněji.

Záložní zdroj neboli UPS
Další zařízení, které ocení zejména uživatel počítače je záložní zdroj neboli UPS. Když přestane jít elektrika v zásuvkách (třeba protože do tranďáku udeřil blesk :-), elektriku do běžícího počítače začne dodávat UPS. Většinou obsahuje olověný akumulátor a zařízení (střídač), které dokáže z 12ti voltů stejnosměrných udělat 220 voltů střídavých. Můj počítač s monitorem má spotřebu kolem 100W (wattů). Když si spočítám, že 100W musí dodat 12ti voltový akumulátor, vychází mi, že musí dodat proud 8,33A (ampér) a jelikož akumulátor má kapacitu 3,2 Ah (ampérhodin), tak plně nabitý akumulátor tento proud dokáže teoreticky dodávat po dobu 23minut. Prakticky s ohledem na účinnost bych to viděl na polovinu a ještě praktičtěji, když začne UPS pískat, že v síti není napětí, tak si uložím práci a vypnu počítač. I kdyby moje UPSka dokázala ještě 10minut dodávat elektriku, tak je mi to málo platné, protože každých 30 vteřin hlasitě zapíská, čímž mi říká, abych vypnul počítač, a já se nemohu soustředit na práci. Když už jí docházejí síly, tak píská pořád. Tů, tů, tů. Podle výrobce má moje zařízení psanou dobu běhu pro zatížení 100W 10 minut, čili jsem se trefil velmi přesně.

To už jsem ale trochu předběhl. Chtěl jsem napsat, že počítač je můj pomocník a tak považuji za rozumné mít ho nejen chráněný proti přepětí přepěťovou ochranou, ale také mít chráněnou svou práci záložním zdrojem, abych si ji stihnul uložit, když přestane jít elektrika. Proto jsem si koupil APC SurgeArrest + Battery Backup 325VA. Toto zařízení za cca 2000Kč umí obě věci (přepěťová ochrana + záložní zdroj) a navíc má ještě ochranu telefonního konektoru proti přepětí, kdyby přepětí přišlo po telefonních drátech. Přináším praktické zkušenosti s tímto výrobkem, abych ho mohl doporučit / nedoporučit i dalším uživatelům a tím podpořil / nepodpořil výrobu kvalitních / nekvalitních věcí. Díky tomu, že toto zařízení leží pod stolem a člověk na něj kromě vysávání prachu nesáhne, tak funguje. Kdybych ho ale byl nucený nějak intenzivněji používat ve smyslu zapínání a vypínání a zapojování, tak bych přišel o nervy nebo spíš o to zařízení.

 • První věc, které jsem si všiml, byla, že zapínací tlačítko nestačí stisknout, aby se zdroj zapnul, ale je potřeba ho stisknout správnou silou, správným směrem a pak ještě trošku zapáčit nehtem. Chce to grif. Napsal jsem tuto zkušenost výrobci („Vypínač se zasekává, nejde pustit, nejde vypnout. Musím do něj klepat, páčit ho, aby se zapnul / vypnul … Napište mi prosím, co je to za typ vypínače, jestli stačí tam dát obyčejný, nebo je to speciální a v tom případě, kde se dá objednat a co stojí.“) a on mi odpověděl „Pro nezarucne opravy sa prosim kontaktujte nasich autorizovanych servisnych partnerov.“ Typická odpověď studenta na infolince, který má naučených několik odpovědí. Tak jsem vzal šroubovák, UPS otevřel a zjistil, že spínací tlačítko je udělané tak, že osa tlačítka, které člověk mačká je mimo osu spínače a tak se tlačítko vzpřičuje a zasekává. A je potřeba na něj všelijak poklepávat a vydloubávat ho, aby se nezasekávalo. Je hezké, že to tlačítko zeleně svítí, ale právě kvůli tomu, aby pod ním mohla bát svítivá dioda, musí být spínač bokem. Věřím, že před inovací bylo tlačítko v ose spínače a svítivá dioda byla umístěná nad ním. Tlačítko jsem namazal Vegetolem a o něco se to zlepšilo.
 • Zhruba po čtyřech letech provozu začalo zařízení vydávat nepřerušovaný pisklavý tón a při testu baterie se vypnulo. Podle manuálu je to známka dosluhujícího akumulátoru. Životnost akumulátoru je psaná 2 až 4 roky, tak mohu říci, že akumulátor splnil, co slíbil. Originál akumulátor APC Replacement Battery Cartridge #47 stojí 425,82 CZK (*Není-li uvedeno jinak, všechny ceny jsou přibližné prodejní ceny bez spotřebitelské daně a DPH.) Tedy celkem 505 Kč. Došel jsem do obchodu GM electronic a koupil olověný akumulátor stejného rozměru a velmi velmi podobných parametrů (místo 3Ah má 3,2Ah) za 298 Kč. Vím, proč bych měl platit výrobci 500Kč za akumulátor LONG made in Vietnam, když mohu mít o 40 procent levnější akumulátor ELIT, na kterém jsou české nápisy, z čehož usuzuji, že to bude český výrobek. Aby měl dodavatel originál akumulátorů o něco víc peněz a já o něco míň. Uvidíme, jak dlouho vydrží nový akumulátor.

 • Když jsem měnil akumulátor, všiml jsem si, že ve zdroji něco chrastí. Tak jsem ho otevřel a vypadlo asi deset kousků „bakelitu“. Vím, že to asi nebude ten bakelit, co objevil belgický chemik Hendrik Baekeland už před sto lety. Byla to nějaká černá lámavá umělá hmota. Rozpadly se dvě vrchní zásuvky. Výrobce opět nedomyslel, že zásuvka je od toho, aby se do ní zasouvala zástrčka a proto by měla něco vydržet. Když si tak vzpomenu, kolikrát jsem zastrčil a vyndal zástrčku, vychází mi číslo kolem deseti. Pak se zásuvka rozpadla. Výrobci jsem to nepsal, poradil by mi, abych navštívil autorizovaný servis a tam by mi namontovali stejný náhradní díl, kterému já už nedůvěřuji. Navštívil jsem BAUHAUS a koupil dvě zásuvky do zdi po 59 korunách. Z nich vymontoval vlastní zásuvky (na obrázcích ty bílé kostičky) a přišrouboval je namísto původních. Není to dokonalé. Moje zásuvky drží pouze na jednom šroubku uprostřed. Budu si dávat pozor, abych je neulomil, a už mám vymyšlenou inovaci.

apc-uvnitr

apc-zasuvky.jpg

A to je ode mne všechno. Pokud si koupíte APC SurgeArrest + Battery Backup 325VA buď ho smíte pouze jednou zapojit a zapnout a pak už na něj nesahat, nebo si raději kupte něco jiného. Anebo si ho můžete opravovat jako já. Když pochopíte, jak to zařízení funguje a co mu smíte a nesmíte dělat, tak se s ním dá docela zábavně žít.

Na závěr zážitek z minulého týdnu. Po bouřce přestal fungovat telefon. Myslel jsem, že se rozbily dráty někde na cestě, ale vypadá to, že shořela ochrana telefonního kabelu ve zde popisovaném záložním zdroji. Než se v tom začnu vrtat, napsal jsem otázku do servisu, co by stála odborná oprava. Uvidíme.

21 komentářů u „Záložní zdroj APC SurgeArrest + Battery Backup 325VA, zkušenosti

 1. Crew

  Přepěťová ochrana telefonní linky ve Vašem přístroji je záměrně konstruována tak, že při větším než jmenovitém přepětí se přeruší zcela. Filosofií výrobce je to, že zařízení připojené na tuto ochranu má větší cenu než ochrana samotná. Jejím zničením se zabrání daleko větším škodám. Zničená zásuvka. Toto zařízení není konstruováno se záměrem sloužit jako kontaktní místo pro připojování a odpojování zástrček. Jednou se do něj zapojí počítač a periferie a zustanou tam zapojeny, až do doby než je nutné vyměnit baterii, která je vyměnitelná za chodu. Tomu odpovídá i celkové provedení a použité materiály. Je potřeba si uvědomit že do dvou tisíc se musí vejít docela složité zařízení, jeho logistika, likvidace, vývoj, a v neposlední řadě bezpečnost při provozu a příslušné schvalovací procesy, které nejsou levné. Je to "čína" se vším všudy. Pokud chcete něco festovnějšího musíte si to zaplatit. Vypínač. Platí to co bylo řečeno výše. Zařízení se jednou zapne a zůstane tak. Pro tyto účely provedení mikrospínače vyhoví. Baterie. Jak jsi správně napsal jedná se o originální díl s platným P/N:. To zn. že dodavatel garantuje parametry shodné s použitím. Ergo klapka, bude to fungovat tak jak má, tam kde má. Tyto záruky nejsou zdarma a projeví se v ceně dílu. Co víc k tomu dodat? Snad jen to že údajně český výrobek je vyráběn na stejné lince jako vietnamský LONG, a spousta jiných "značkových" baterií. Jsou to většinou odpady, které neprošli zběžnou výstupní kontrolou ale výrobci je líto je vyhodit. Je o ně velký zájem; mimo jiné proto, že výrobce umožňuje potisknout si je vlastním potiskem… A jsou skoro zdarma.

  1. VíTeK

   Souhlasím s tím, co píšeš, a děkuji za shrnutí, ale myslím si, že „katovat kosty“ (cost cutting) by se mělo jen do určité míry a že zařízení by se nemělo rozpadat pod rukama. APC mám za slušnou značku. Mám od nich pětizásuvku + ochranu telefonní linky P5BT-FR a ta má doživotní záruku. Stalo se mi to s bleskem ještě jednou a odešla a oni mi odpověděli, že mám nárok na novou. Klobouk dolů 🙂

   Hezký den 🙂

 2. abc

  Jj, presne to jsem myslel, diky moc.

  Mno resim tu ted totiz s timhle typem docela zasadni problem, jak ho vubec zprovoznit. Lezel mi tu dva roky v nepouzit v puvodni krabici, dnes jsem ho vybalil a pripojil, bohuzel vsak bezuspesne. Nahore ten jediny vypinac je opravdu spinac a ne tlacitko? At to mackam, jak mackam, tvari se to jako elektronicky rizeny spinac, nikoli mechanicky on/off. Resp. do stisknutelne polohy se mi ho uvest nepodarilo. A jak se UPS chova, po otoceni bateri a zapojeni do site:

  ~ pri stisku tlacitka: jen pipne a nic. Ledka zhasnuta, nedodava energii, zkratka nic.

  ~ pri kratsim podrzeni tlacitka: piska neprerusovane po dobu 1/2 minuty, opet nesvidi, neblika, po te 1/2 minute opet nic, ticho a tma.

  ~ pri soustavnem drzeni tlacika manualne dole: pipne kratce, vzapeti dlouze, 1/2 minuty ticho a opet doublebeep a tak dokola. Ledka pritom i potom opet trvale zhasnuta, energie do zasuvek nedodavana.

  Pak ten jistic nechapu, ma byt zatlacen uvnitr? Je na nejakem perku s osou venku, kdyz ho zasunu, tak se nezacvakne uvnitr, ale vrati se onim perkem ven. To je spravne?

  Uz fakt nevim. Kdyz je tam pouze jedno tlacitko a jedna kontrolka, jak treba signalizuje ten test bateri ci zarizeni po zapnuti?

  Jinak ala kvalita tech zasuvek musim souhlasit, tri mechanicky vcelku OK, ale ta jedna byla velky problem tam regulerni zastrcku vubec vsunout. Nakonec tam pomerne velkou silou sla vrazit, zastrcku uz vsak radsi vyndavat nebudu, aby se to taky nerozsypalo…

  Diky, Tomas

  1. abc

   Opravdu jsem z toho uz zoufaly. Nevim, jaky mate navod Vy, ale dle toho oboustraneho formatu A3, co byl v baleni jsem jiny nevidel. A tam se pise akorat v sekci “odstranovani potizi” o 4x beep co 1/2 minuty = provoz na baterii (to neodpovida, kdyz je v siti a dvojici zasuvek nahore nezasobuje energii). O 2x beep co 1/2 minuty ani zminky. Pretizeno to nebylo urcite, je tam zkusmo pouze mikrovknka na standby o spotrebe displaye v radu par watt. Tusite prosim, co mam zkusit?

  2. VíTeK

   Ono se to chová někdy divně. To tlačítko se musí umět zmáčknout, což je trapné. Uvnitř je mikrospínač a mám pocit, že se někdy zasekne ta tyčka k němu nebo co. Lehce ho zmáčknu a chvilku podržím.

   Během několika vteřin se udělá test akumulátoru, poznám to podle bzučení pár vteřin. Teprve po testu akumulátoru můžu pustit počítač, teď si nevybavuji, co se stane, když ho pustím dřív, ale nejspíš to začne zběsile pípat. A jak píšu: „Zhruba po čtyřech letech provozu začalo zařízení vydávat nepřerušovaný pisklavý tón a při testu baterie se vypnulo.“ Tak je možné, že se vám to vypne při testu. Zkusil bych akumulátor nabít.

   Ať se vám to podaří … 🙂

   1. abc

    Tak kdyz ho lehce zmacnu a pustim, tak se ledka na sekundu rozsviti, svakne uvnitr nejake relatko, ledka zase zhasne a 1/2 minuty piska. Pak uz nic. Nabit bych ji chtel, ale nabijeckou je ta UPSka. Externe ji dobit nemam v cem. A kdyz se korektne dobiji, pozna se to nejak? Treba blikanim? A ten jistit vzadu ma byt v jake poloze, s osou vysunut, kdyz ho nelze zacvaknout dovnitr?

   2. abc

    Kazdopadne ta hypoteza s vadnym accu me napada jako nejpravdepodobnejsi. Je mozne, ze delsim skladovanim vybiteho ho ted APC "nevidi" (odpor mezi kontakty asi necheckuje) a tak to hned vypne, jako kdyby tam vubec nebyl. Nebo jak se to u Vas vubec chova, kdyz je accu nepripojen? Rad bcyh mel aspon ramcovou jistotu, ze to bude zpusobeno barerkou. Uz totiz vidim, jak zitra nekde koupim novou a po vlozeni to bude delat totez…

    1. VíTeK

     Myslím, že máte vybitý akumulátor, protože mě to také pískalo a nešlo to pustit.

     Olověné akumulátory se mají pravidelně dobíjet a za dva roky bych se nedivil, kdyby odešel. Nebo bych se spíš divil, kdyby fungoval.

     Jistič je takový lehce viklací, nic jiného než zamáčknout s ním ani nejde udělat.

     1. abc

      OK, diky, Chvilku jsem tu hledal a nasel ac/dc adapter s vystupem 14 volt / 250ma. Zkusim ten accu skrz to alespon zcasti nabit externe (3000mah by to melo tim proudem nabijet 12+6= 18hod., ale necham to min), pak ho dam zpet a uvidime, zda ho detekuje pri inicializaci…

     2. abc

      V jednu hodinu jsem ji napojil externe na adapter (co jsem tu nasel k luxu zepter) o vystupu 14 volt / 250ma a ponechal ji tam do 11hod. Idealni doba timto proudem by byla 12+6 hod, tzn. ze by po deseti hodinach mohla byt nabita cca na 55, 60%. Po vypojeni ukazoval multimeter 12,81 volt, cili zjevne nejak funguje (realnou kapacitu z 3,2Ah ted nezmerim). Po pripojeni do UPS a zapnuti parkrat precvako jakesi rele uvnitr a bez zadneho zvukoveho alertu v prubehu inicializace nyni sviti trvale zelene jako power on. Predpokladam, ze tedy byla natolik vybita cca dvouletym skladovanim, ze ji UPS chybne vubec nedetekovala. Zajimalo by mne vsak, zda nejak odlisne detekuje proces nabijeni a pouze behu? Tedy nyni treba netusim, zda se s temi cca 55-60% "spokojila" a pouze bezi, nebo se je snazi dostat k plnemu nabiti? A jak to pak funguje v praxi, zda ma nejake pracovni mantinely; udrzuje pracovni kapacitu treba 70-100%, pri pokledu na 69% dobiji do 100, aby byla porad pripravena? To by ocelovemu accu nedelalo zrovna dobre co do zivotnosti, ale nechavaj jej v ciklu vybijet zcela pri behu asi nemuze…

      1. VíTeK

       Blahopřeji, tak jsme o kousek dál 🙂

       Ono se nabití testuje při startu a pak průběžně tuším, že jednou za 14 dnů a pak zřejmě po výpadku elektřiny.

       1. abc

        Dekuji. No, uvidim casem. Bylo by imho uzitecne, kdyby ten proces nejak indikoval. Napojovat dlouhodobe kvuli tomu na ampermetr nebo wattmeter nehodlam. Mam to stejne zapojeno jenom na lednicku, tech 200 watt na muj quadcore s 22″” lcd urcite nestaci, tak na ten mam klasickou 650va upsku. Diky za vsechny rady.

        1. VíTeK

         Tohle je přístroj pro normální lidi, které nenapadne, že tam má fungovat nějaké dobíjení … těm stačí jednou za několik let vyměnit akumulátor, anebo to vyměnit celé, protože „to přestalo fungovat.“

         Ať vám slouží … i když jste ho nechal dva roky bez šťávy …

        2. abc

         Tak i "normalni lide" maji snad pravo na elementarni miru informaci, kdyz uz neco zafinancuji. Klasicka UPSka ma connectivitu s PC, kde prehledne v nejakem guii zobrazuje aktualni stav zarizeni, baterie, predikovanou dobu chudu na backup apod. Krom toho mivaji i na celnim panelu vice jak jednu ledku a z toho lze odvodit krom jineho stav baterie. Nevim jak by se Vam libilo treba na mobilu, kdyby indikoval baterii suse stavy 0- vybita / 1- nejak nabita a proces nabijeni nijak. Stacilo by tam pridat aspon jednu kontrolku a pokud uz existuji i jine detekce nez 4x pipnuti po 1/2 minute ci 1/2minotove neprerusovane, tak je zapracovat i do navodu. Tenhle produkt krom sileneho zpracovani je opravdu dost unuser friendly. Ovsem nastupci teto rady- Cyberfort II 550, resp. 700va uz tyhle detske nemoci dikybohu maji za sebou, tak apc jde alespon vpred;) Kazdopadne tohle je opravdu spise detska hracka a k te ledncce bude jako polojoke celkem myslim adekvatni…

        3. VíTeK

         Souhlasím … jenomže kvůli katování kostů je jednodušší jednotlivé stavy indikovat bzučákem. Ať nám slouží 🙂

        4. VíTeK

         P.S.

         Otázka je, jestli má smysl zálohovat lednici, protože pár (desítek) minut, kdy ji to podrží, není mnoho v porovnání s časovou konstantou chladnutí zavřené lednice. A navíc ta UPS spotřebovává elektřinu navíc. U počítače je to něco jiného. Tam člověk potřebuje uložit rozdělanou práci.

         Ano, byl to joke, mít zálohovanou lednici 🙂

        5. abc

         Jasne, ale na co ji pouzit jineho? Na pc mam regulerni UPSku, tak tuhle o 200W muzu pouzivat leda jako prodluzku s prepetovou ochranou (proto mi tu taky lezela zabalena a nezapojena). Tu lednicku tam dam a pak mikrovlnku, nebot ta nema zalohovane hodiny a nebavi me je nastavovat manualne:) Jinak signalizace zvukova se mi osobne priliz nezamlouva, uz vidim, jak me v noci probudi piskot, ze se ji neco znelibi a bude se mi zdat, jak hori barak…

        6. VíTeK

         Hlavní je vědět, co člověk dělá …

         Na druhé straně, pokud třeba vyhodím hlavní jistič při nějakém pokusu, tak se z pokoje ozve pípání a hned vím, na čem jsem …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *