Tělo a duše moruše

Rostliny jsou živé bytosti, které mají duši a tak cítí a mluví. Lidé je většinou neslyší, protože jsou naladění na jiné věci, zahledění sami do sebe a otupělí. Moruší hlásek je příliš slabý na to, aby ho běžný člověk zachytil.

U staré školy rostly zajímavé stromy. Větve jim prorůstaly skrze plot a hladily kolemjdoucí svými listy. Ty listy byly krásně zelené, tuhé a lesklé, skoro až jako navoskované.

Při ozeleňování města stromy padly k zemi a jejich kmeny rozřezali. Teprve tehdy jsem se dozvěděl, že to byly moruše. A měl jsem velké štěstí, protože dřevo bylo na prodej.

Koupil jsem ho, naložil do auta, odvezl a naskládal za dům. Některé kmeny jsem rozřezal na prkna, že z nich časem vyrobím dřevěné krabičky.

Všiml jsem si zajímavé věci. Když se dřevo uřízne, tak je světlé a časem na světle (slunci) zhnědne. Na obrázku čerstvě uříznuté vlevo a ponechané venku na slunci vpravo.

Dřevo moruše

Dočetl jsem se, že dřevo moruše barvířské se používalo na barvení látek. Plody moruše, co vypadají jako ostružiny, jsou jedlé a jsou jim připisovány léčivé účinky: podpora trávení, jemné projímadlo, antitoxické účinky. Listy jsou jedinou potravou bource morušovému, který vyrábí hedvábné vlákno.

Není tohle zázračný strom?

Každý, kdo má doma něco hedvábného, by se měl moruši poklonit a věnovat jí konev vody.

Jenže to ještě není všechno. Kmeny ležely za domem a začaly z nich rašit větvičky. Známka toho, že přestože je strom poražený a rozřezaný, ještě v něm něco žije. Větvičky jsem zapíchal do hlíny a dvě z nich přežily. Dokonce i jedna z šesti větviček, kterou jsem ulomil po několika měsících, ve vodě zapustila kořínky.

Moruše - kořínek

Co mne na tom fascinuje je, že ten strom má duši, která byla přítomná několik měsíců v usychajícím dřevě a vyživovala větvičky, které měly na jaře vyrašit a stát se novými větvemi. Dušička se starala o nové výhonky, přestože už bylo po všem a strom byl poražený a rozřezaný. Jakoby se ty větvičky měly alespoň na chvíli zazelenat a tím splnit své poslání na Zemi.

Když jsem větvičky vylámal a zasadil do hlíny, spolu s nimi tam musela přejít i duše moruše. A z toho plyne, že duše se dá dělit, nebo může být na víc místech.

Je to zázrak. Zjednodušená představa o duši bývá taková, že je to obláček, který chytají vodníci do hrnečku a když duše odejde z těla, tak tělo umře. Jak je vidět, to odcházení duše z těla může trvat i několik měsíců. Alespoň u rostlin.

Kdoví, jak to celé je :-).

V tuto chvíli mám tři životaschopné rostlinky …

Moruše

6 komentářů u „Tělo a duše moruše

 1. Vlaďka Komlová

  Ahoj Vítku.

  Tak to je nádhera,nenapadlo by mě,že z padlého stromu,by mohlo po několika měsících něco vzejít????Člověka napadne,že rostlina okamžitě zahyne.Ale to je právě naše logické uvažování a nevidíme v tom navenek nic hlubšího.

  Ke mně se kdysi dostala informace,že celkový stav stromů kaštanů odráží vztahy mezi lidmi…něco na tom asi bude….vidíme to kolem sebe,jak se lidé k sobě chovají a jaký je stav kaštanů.

  Je toho zřejmě ještě hodně,co nám není známo????

  Tak ať se rostlinkám daří :-).

  Vlaďka

  1. kVítek

   Ahoj Vlaďko,

   Když si koupíš pytlík ředkviček, tak je to taky zázrak. Ono to vyklíčí a vyroste a nabízí se otázka, koupil jsem si pytlík dušiček anebo tam přilétly až později, například po aktivaci klíčení vlhkostí? Stejně tak s lidskou duší …

   Jsou to záhady na tom světě :-). A my jsme tu od toho, abychom je objevovali. Zdar a … sluníčkové dny 🙂

 2. Tomas

  Tenhle strom je dobrý jen by to chtělo asi víc rozšířit včetně zpracování na pravé hedvábí nák se dnes v době aušosového plastu užívaného k výrobě mizerného textilu zapomíná že hedvábí to nenahradí .

   1. Lenka

    Nebojte se, zdárně přežíváme, i když nám házejí plastové tyče pod nohy:-))

    Chovatelů bourců a zahradníků "Morušníků" přibývá:-)

    Zajímavé, že se mi zatím z větvičky rozmnožit nepovedlo.

    Záhada.

    Ve kterém měsíci se Vám to povedlo?

    Zatím moruše neekonomicky kupuji.

    V kompostu mi přežily semínka fíkovníku jedlého a v každém květináči mám nyní desítky semenáčků. Pokusím se to i s morušemi. Třeba se mi zadaří:-)

    http://www.fler.cz/blog/konopi-surove-hedvabi-kopriva-a-jejich-puvaby-27824

    1. kVítek

     Dobrý den Lenko,

     Vaše fotografie a věci na nich jsou úžasné 🙂

     (Zejména ty mlsné housenky http://www.fler.cz/flerblog/6/5/65744/a/27824/n/opt_sp9cipd2jn.jpg)

     Stejně tak je úžasné, co se dá vyrobit z domečků motýlích housenek (doufám, že to píšu správně).

     (To jste všechno upředla a utkala? Odkud jste? Děláte exkurze na vaší farmě a dílně?)

     Moruši porazili někdy na jaře, moje foto rostlinky je z 9tého měsíce. Jenže pak jsem jí zasadil na záhon a bylo po ní. Myslel jsem si, že venku jí bude líp než v truhlíku. Chtěl jsem, aby si zvykla na zimu. V truhlíku jsem jí měl zakrytou mikroténovým pytlíkem, aby měla vlhko. To by vám mohlo pomoci při množení. Také existují všelijaké aktivátory růstu, do kterých se větvička namočí, aby zakořenila.

     Ať se vám daří (obohacovat svět krásnými věcmi) … 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *