Nejsou éčka jako éčka

Pomerančová vodová zmrzlina

Vynikající pořad peklo na talíři mi připomenul, abych četl obsah výrobků na etiketách a díval se, jestli jsou v nich éčka a jaká to jsou.

Pomerančová vodová zmrzlina Gelatelli se zdá být bez éček.

Složení: Pitná voda, pomerančová šťáva z koncentrátu (25% hm.), cukr, glukózový sirup, šťáva z mrkvového koncentrátu, stabilizátory: karubin, guma guar, pektin, přírodní aroma, barvivo: paprikový extrakt, kyselina: kyselina citrónová. Může obsahovat stopy mléka.

Vidíte snad nějaké éčko?

Jenže já jsem mazaný a vím, že nejméně guma guar a kyselina citrónová jsou éčka zapsaná slovně. S éčky by složení vypadalo takhle:

Pitná voda, pomerančová šťáva z koncentrátu (25% hm.), cukr, glukózový sirup, šťáva z mrkvového koncentrátu, stabilizátory: E410 – karubin, E412 – guma guar, E440 – pektin, přírodní aroma, barvivo: E160c – paprikový extrakt, kyselina: E330 – kyselina citrónová. Může obsahovat stopy mléka.

Tak to vidíte, pět éček. Fujtajbl.

Výrobce využil toho, že někteří lidé jsou na éčka na obalech hákliví a tak je napsal slovně.

Jenže ono je nesmyslné naházet všechna éčka do jednoho pytle a opatřit nálepkou jed, fujtajbl. Kromě gumy guar, která (prý) může být příčinou alergie, jsou všechna zmíněná éčka považovaná za bezpečná, viz. emulgatory.cz

Nejsou éčka jako éčka

Třeba takové E948 – Kyslík – O2 považuji za celkem užitečné éčko. Dokonce i mistr Stvořitel ho zamíchal do vzduchu, když připravoval podmínky života na Zemi.

Je na spotřebiteli a jeho spotřebitelské inteligenci a vzdělání, aby se v éčkách vyznal. Je krátkozraké štítit se všech éček a vypěstovat si na ně alergii.

Copak éčka, ale co vibrace a energie?

Svět se mění, transformuje a lidé začínají chápat, že za vším hmotným, co vidíme je nějaká duchovní energie, nějaké vibrace.

A tak vzniká jiná otázka. Z lékařského a chemického hlediska jsou (některé) uvedené látky (éčka) neškodné a bezpečné. Z hlediska duchovního každá látka, na kterou mám chuť, představuje nějakou energii anebo vibraci, kterou si doplním tím, že tu látku sním. Tak se sytíme a rozmazlujeme. Otázka zní, jakou energii anebo vibraci mají látky, které se v přírodě nevyskytují a co udělají s naším tělem a duší.

Jakou energii (vibrace) mají potravinové náhražky?

Přiznejme si fakt, že éčka jsou náhražky, které mají něco nabarvit, ochutit, ovonět, zakonzervovat, aby to mělo barvu, chuť a vůni jako něco, co vyrostlo v přírodě. V tomto případě se jedná o obarvenou, ochucenou a ovoněnou vodu, která se tváří jako pomerančová šťáva.

Jakou energii a vibrace může mít kyselina citrónová potravinářská vyrobená v chemičce a jakou kyselina citrónová z citrónu, který vyrostl na sluníčku, někdo se o něj hezky staral, pak ho s vděčností utrhl a s láskou poslal do světa.

Nezáleží jenom na kvantitě a chemickém obsahu potravin, ale především na kvalitě (“energii a vibracích”). Co byste řekli tomu, že je možné potraviny nejíst vůbec a živit se pránou (primární energií), tedy tou nejčistší a nejkvalitnější energií. Tento přístup je mi sympatický. Zatím ale budu jíst potraviny proto, abych se rozmazloval a abych zažíval různé chutě.

Praktický závěr: Nejlepší a také nejlevnější pomerančová vodová zmrzlina je vymačkat a zmrazit si pomerančovou šťávu anebo si zmrazit 100 procentní pomerančový džus.

116 gramů zmrzliny Gelatelli stojí cca 10Kč, kilogram pomerančů stojí 20 až 30Kč, litr pomerančového džusu taktéž.

Já si jako zmrzlinu mrazím jogurty a občas pribináček.

Ještě vysvětlení, proč by pomerančová zmrzlina mohla obsahovat zbytky mléka. Před chvílí vyráběli mléčnou zmrzlinu a nepodařilo se jim umýt rendlík, ve kterém to míchají.

Doporučené čtení … Co budeme jíst? Kvalitní a zdravé potraviny!, Potravinová soběstačnost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *